1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'dan Cumhurbaşkanlığı tarifi
Erdoğan'dan Cumhurbaşkanlığı tarifi

Erdoğan'dan Cumhurbaşkanlığı tarifi

Başbakan Erdoğan, Konya, Ereğli ve Karaman’da konuştu. Başbakan Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimiı için sürpriz bir tarif yaptı. Erdoğan, " İnanıyorum ki milletçe ittifak edeceği bir isim olacak” dedi.

A+A-

CAHİLLERİN ELİNDE KALDIK

“Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde tekrar gerilimi yükseltmek isteyenler var. Bunlara izin vermeyeceğiz. Artık parlamentodaki bazı dönen oyunlara milletim sandıklarda gereken cevabı verecek. Milletim kendi başkanını seçecek. Kendi cumhurbaşkanını seçecek, bundan rahatsız olanlar var. Başbakan ‘Kendi başkanını seçecek dedi’ diyorlar. Cumhurbaşkanı ne demek? Cumhur halktır, başkan da onun başkanıdır. Ama bunu bilemeyecek kadar cahillerin elinde kaldık. AK Parti’nin bir Cumhurbaşkanı adayı olacak. Bu Cumhurbaşkanı adayına sahip çıkacağınıza inancımız sonsuzdur. Gönül ister ki ilk turda adayımız bu ülkenin Cumhurbaşkanı olsun.

CHP VE MHP’YE DERS OLSUN

İstiyoruz ki, milletimizin seçtiği Cumhurbaşkanı CHP’ye, MHP’ye bir ders olsun ama MHP’ye, CHP’ye, BDP’ye gönül veren kardeşlerimin de inanıyorum ki milletçe ittifak edeceği bir isim olacak. Ben CHP’ye de MHP’ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum; gelin bu oyunu 10 Ağustos da bozalım diyorum. Geçmişte olduğu gibi kaosların yaşandığı, krizlerin, gerilimlerin yaşandığı bir ortamda değil. Güle oynaya , demokratik bir kültür ve olgunluk içinde yeni cumhurbaşkanını seçeceğiz. Demokrasi tarihimizin en zor ve çetin seçimini geride bıraktık. Aileme, arkadaşlarıma çok ağır saldırılarda bulundular. Kardeşliğimize ve milletimize kast ettiler. Siyaseti siyasi zeminden kopardılar, ahlak dışı zemine taşımak istediler. Son derece kirli, edepsiz ittifaklarla üzerimize geldiler. Gezi olayları darbe girişiminin ilk tezgâhıdır. 14-25 Aralık olaylarıyla sonuca ulaştırılmak isteniyordu.

OYUNA GELMEYİN

Demokrasimize darbe girişimini engellediniz sağ olun. Faizle milyarlarca dolarını kaybedenler, dış politikamızdan çözüm sürecinden rahatsız oldular. Pensilvanya, Mısır’da darbecilerin yanında oldu. Mavi Marmara’yı batıranların yanında oldu. Gönül veren saf kardeşlerime sesleniyorum; oyuna gelmeyin, oyunu bozun.”

O tezgâh seni vuracak

Pensilvanya’daki zat. Dürüstsen, sıkıntı yoksa, yasal manin yoksa, inzivaya çekildim diyor. Konya’dan, Erzurum’dan, Bursa’dan, Ankara’dan, İstanbul’dan daha güzel bir yer olabilir mi? Çık gel. Hani vatanseverdin. Oradan tezgâh kurma. Tezgâhların üzerinde bir tezgâh vardır . O tezgâh seni de vuracaktır. Bu tezgâhlar gün yüzüne çıkıyor. Onun da hesabı sorulacaktır. Bir direnç var. Bu örgütün yargı, emniyet, devletin kurumları içindeki uzantıları tarafından belli bir direnç gösteriliyor. O direnci de kıracağız. Artık milletimiz uyandı. Bunların okullarına, medyasına tavrınızı koyun. O gözetlemelerin, şantajların, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı girişilen darbenin hesabını verecekler. Dışişlerindeki toplantıyı alçakça dinlemenin ve alçakça yayınlamanın hesabını verecekler. MİT’in TIR’larını durdurmanın hesabını verecekler. Allah’tan başka kimseden korkumuz ve çekincemiz yoktur. Sonuna kadar siyaset, demokrasi, milli iradeyi savuracağız.

Günahkârız

‘O ne derse doğrudur’ denmesi Pensilvanya’ya dair, bu itikadi olarak çok yanlıştır. Sen kimsin yaa. Neymiş Pensilvanya’daki zat söylerse doğruymuş. Bu oyuna gelmeyin. Biz kuluz, biz de hata yaparız. Biz de günahkâr kullarız. Temenni ederim ki bunu azaltalım. Bu kibirle, gururla olmaz! Kibri, gururu ayaklarını altına alan bir toplum olmaya mecburuz. Sizin hakkınızı, hukukunuzu, iradenizi, namusunuzu şerefimiz bilerek çalışmaya devam edeceğiz. Bize Allah, millet yeter.”

Anayasa Mahkemesi’ni dinliyorlar

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Konya kent merkezinde katıldığı toplu açılış törenin ardından helikopter Ereğli ilçesine geçti. 30 Mart seçimlerinde Ereğli Belediye Başkanlığı’nın MHP’den AK Parti’ye geçtiğini hatırlatan Erdoğan, partisini destekleyenlere teşekkür etti. ‘Paralel yapı’ tartışmalarına da değinen Erdoğan, şöyle devam etti:

BUNLARIN HER ŞEYİ ŞANTAJ

Biz bunların inine gireceğiz inine. Bunları bırakmıyacağız. Devletin bütün kurumlarına sızmışlar. Devletin en üst kademesinden tutun Cumhurbaşkanlığı’ndan tutun, bugün yeni bir şey daha söylüyorum, Anayasa Mahkemesi’ni de dinliyorlar ve son zamanlarda atılan adımlar bizde bu soru işaretlerini doğuruyor. Çünkü bunların her şeyi şantaj, her şeyi montaj. Dışişleri Bakanlığını dinlediler ve bunu dünyaya servis ettiler. Ne yazık ki, CHP, MHP, BDP, bunların yanında oluyor. Onları da dinliyorlar. Kimi dinlerse dinlesinler, bunların karşısında biz varız.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Bir seçim geçirdik. 10 Ağustos’ta cumhurbaşkanlığı seçimini yapıyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimine hazır mıyız? Partimizin bir cumhurbaşkanı adayı olacak. Cumhurbaşkanlığı seçimine CHP’nin genel müdürü konuşuyor, MHP’deki konuşuyor. Ben MHP ve CHP’ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum: Bu ülkede ayrımcılık ve bölücük varsa, bunu CHP’nin başındaki ve MHP’nin başındakiler yapıyor. 81 vilayette ya 1’inci ya 2’nci ya da 3’üncü parti olduk. Sizlere sesleniyorum: 10 Ağustos 2014 cumhurbaşkanlığı seçiminde partimizin adayını ilk turda seçmeye hazır mıyız?