1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Erdoğan'dan Merkel'e flaş çağrı!
Erdoğan'dan Merkel'e flaş çağrı!

Erdoğan'dan Merkel'e flaş çağrı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan...

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'da oylanacak Ermeni tasarısı konusunda Almanya Başbakanı Merkel'i uyardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Federal Almanya Şansölyesi Merkel ile yaptığı telefon görüşmesinde, Almanya Parlamentosunda 2 Haziran Perşembe günü oylanacak 1915 olaylarıyla ilgili tasarı hakkındaki kaygılarını iletti.Görüşmede Türkiye'nin hassasiyetlerine dikkat çeken Erdoğan, Almanya'nın tasarıya ilişkin sağduyulu bir yaklaşım sergilemesinin önem taşıdığını vurguladı.

 

"BİZ BU KONUDA RAHATIZ"

 

Afrika ziyareti öncesi havalimanında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada konuya ilişkin gelen soru üzerine şunları söyledi;

 

"Dün Sayın Başbakan Merkel ile görüşme yaptı. Ben de bugün görüştüm. Kendileri 'Elimizden gelen gayreti göstereceğiz' gibi ifadeler kullanıyor. Bizim sözde Ermeni soykırımı gibi bir problemimiz yok. Biz bu konuda rahatız. Bize bu şekilde yaklaşım gösterenler aslında iki ülke arasındaki gerek diplomatik gerek siyasi, gerek askeri... Bütün bunları zedeler. Öyle zannediyorum ki bunların hepsi düşünülecektir. Şu anda çıkmamış bir kararı değerlendirmeyi doğru bulmam. Bir karar çıkar, ondan sonra bunun değerlendirmesini gerek hükümetimiz gerek bizler beraber bunun değerlendirmesini yaparız. Ama çıkacak kararın bizim açımızdan bir bağlayıcılığı yoktur bu da böyle biline."