1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'dan Önemli Mesajlar!
Erdoğan'dan Önemli Mesajlar!

Erdoğan'dan Önemli Mesajlar!

Başbakan Erdoğan Kura Çekimi töreninde konuştu...

A+A-

 Başbakan Erdoğan, Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi Hak Sahibi Kura Çekimi töreninde 

konuştu

.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Arena 

Spor

 Salonu'nda, Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi hak sahibi kura çekimi törenine katıldı. 


Milli 

Eğitim

 Bakanlığı'nın tartışma yaratan 19 Mayıs talimatıyla ilgili 

konuşan

 Erdoğan, "19 Mayıs'la veya milli bayramlarla ilgili yönergeyi bizden önceki dönemlerde yapmışlar. Biz yönergenin aslına uygun şekilde uygulanması istiyoruz" dedi. 


İşte Başbakan Erdoğan'ın 

konuşmasından

 satır başları: 


Dün Hakkari'de sokak ortasında patlatılan bomba nedeniyle adeta ihanetten 21 yaşında bir öğrenci yavrumuz hayatını kaybetti, 3 

güvenlik

 görevlisi ve 24 sivil de yaralandı. Zeki Yeşil'in babasını 

telefonla

aradım ve başsağlığı mesajını ilettim. 


Bu saldırı terör örgütünün nasıl bir gözü dönmüşlük içinde olduğunu gösterir. Akşam işinden evine dönen insanlarına arasında bomba patlatan zihniyeti kınıyorum. 


DÜNYAYA ÖRNEK TEŞKİL EDEN PROJE 


Bu proje dünyada örnek teşkil eden bir proje. Bu proje ödüllere layık görülen bir proje. 7,5 milyon metrekarelik bir alanda biz bu projeyi gerçekleştiriyoruz. 


2005 Temmuz - 2006 Aralık döneminde burada 6500 gecekondunun yıkımını gerçekleştirdik. 30 bin kişinin tahliye çalışmalarını tamamladık. Burada oturan vatandaşlarımız bizlere zorluk çıkarmadı. 8152 konut inşa edeceğiz proje kapsamında. 3436'sı tamamlandı, diğerlerinin de inşası devam ediyor. Konutlarla birlikte 3 ilkokul, bir anaokulu, üç ticaret merkezinin de inşaatları tamamlandı. 


YENİ BİR ANKARA 


5 tane cami bu bölgede halkımızın hizmetine açıldı. 

Yeni bir Ankara genişlerken bu tür bir dönüşüm içerisinde farklı bir Ankara'yı Haziran Temmuz gibi bitirmiş olalım inşallah. Ankara'nın görüntüsünü değiştiriyoruz. Havaalanı ile şehir merkezine metro yapacağız. Bunun çalışmalarını başlattık. 


100'ü aşkın ülkeye ziyarette bulunduk. Gittiğimiz bir çok ülkede havaalanı ile şehir merkezi arasına yüzlerce metrelik perdeleme yapıldığına şahit oldum. Sorardım 'Bu ne?' diye. Bunların içinde gürültü kirliliğine evet diyorum ama görüntü kirliliği dendiğinde orada duralım diyorum. Dünyanın her şehrinde havayolu ile gelen ziyaretçi havaalanı ile şehir merkezi arasındaki yolu görür. İlk izlenim orada görülür. Bu çirkin izlenimi böyle perdelemeyle kapatıyorlar dünyada. 


Esenboğa ile Kızılay arasındaki içler acısı tabloyu hatırlıyorsunuz değil mi? 

O gecekondular bir dünya başkentine yakışıyor muydu? 


Geçen hafta bu konutların yapıldığı yere gittim. Orada bir okula gittim. Giderken bizi bir yerlerden geçirdiler. Bir tarafta bu binalar, bir tarafta o malum yapılar. Dedim ki 'Melih bey süratle bunları da kamulaştıralım.' 

Nasıl ki burada 10 bine yakın vatandaşımız bizi anlayışla karşıladıysa ben inanıyorum ki o binalarda oturanlar da bizi anlayışla karşılayacaktır. 


KENTSEL DÖNÜŞÜMDE VATANDAŞA ÜÇ TEKLİF 


Üç teklif var. 

1 - Ya bizim yapılmış hazır konutlardan birine geçme 

2 - Ben burada oturmak istiyorum derse orada yapılmakta olan konutları alır. Yapılana kadar biz kiralarını veririz 

3- Ben ikisini de istemiyorum diyorsa, parasını istiyorsa, o zaman da parasını veririz. 


Başkan oradan bakma bana bu işi çözeceksin. 


"ANKARA İÇİN NE YAPTINIZ?" 


Fırça darbeleriyle vitrin düzeltme derdinde olmadık. Kökten çözüyoruz problemi. Biz laf üretmiyoruz, iş üretiyoruz. Bazıları Ankara'yı belli yıldönümlerinde hatırlarken, bazıları Ankara'yı marşlara, sloganlara hapsederken biz Ankara'yı bu ülkeye yakışır bir başkent haline getiriyoruz On yıllarca 'Ankara'nın taşına bak, gözlerimin yaşına bak' dediler 

Ya bırakın bunları Başkent Ankara'ya siz ne kazandırdınız? 

Tek parti iktidarında hem Ankara'yı hem ülkeyi yönettiniz. Peki Gazi'nin Ankara'sına ne kazandırdınız? 


19 MAYIS GENELGESİ 


19 Mayıs'la veya milli bayramlarla ilgili yönergeyi bizden önceki dönemlerde yapmışlar. Biz yönergenin aslına uygun şekilde uygulanması istiyoruz. Bunun farklı yerlere çekilmesine gerek yok. Vatan sevgisini sizden öğrenecek değiliz. 


NEDEN SAMSUN'DAKİ HATIRALARA EL ATMADINIZ? 


Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Bahçeli siz 19 Mayıs törenlerini bu kadar severdiniz de neden Samsun'daki hatıralara bugüne kadar el atmadınız? 

Samsun'u devraldığımızda harabeydi. 

Şehitliklerimizi neden öyle metruk halde kendi kaderlerine terk ettiniz? 


ONLAR İŞİN İSTİSMARINI YAPIYOR 


Biz gideriz Moğolistan'da ta Türklerden kalma ilk yazılı anıtlara sahip çıkarız, biz gideriz Saraybosna'da atalarımızın mirasına sahip çıkarız, 81 vilayette tarihi eserleri bulur, tamir ederiz, Ankara'nın Hacı Bayram Velisi'ni biz hatırlarız. Samsun'da 19 Mayıs'ın hatırasına, Çanakkale'de şehitliklere biz sahip çıkarız ama onlar sadece işin edebiyatını, istismarını yaparlar. 

Ankara'nın taşına bak, gözlerimin yaşına bak. Bunlar bu. Biz Gazi Kemal'in işaret ettiği muasır medeniyetler hedefine doğru koşuyoruz. 


KILIÇDAROĞLU'NUN TEKSAS VALİSİ'NDEN NE FARKI VAR 


Yurtdışında kendi ülkesini şikayet eden bir ana muhalefet partisi genel başkanı olabilir mi? Maalesef Türkiye'de bak. Brüksel'de diyor ki: Dünyada cari açıkta bir numaradayız. Hapisteki gazeteci sayımız Çin'den fazla diyor. Türkiye'deki ekonomik iyileşmenin abartıldığını söylüyor. Bunları Brüksel'de yabancıların önünde söylüyor. Türkiye ile ilgili cahilce açıklamalar yapan Rick Perry ile bizim ana muhalefet partisi genel başkanı arasında ne fark var. Biri Teksas'ta yaşıyor, biri Ankara'da. Biri Teksas'tan Ankara'ya Fransız, biri Ankara'dan Ankara'ya Fransız. 


ANKARA ARTIK MİYOP DEĞİL 


Biz Ankara'nın köhnemiş ruhunu, sağır hantallığını, ağır bürokratik havasını değiştirdik. Ankara'nın yüreği Uludere ile birliktedir. Ankara artık kendi sınırlarının ötesini göremeyen bir miyop değil. Yanı başındaki illere tepkisiz bir hipermetrop değil. 


DİNK DAVASI ANKARA'NIN DERİN DEHLİZLERİNDE KAYBOLMAZ 


Dink'in davası kimsenin endişesi olmasın Ankara'nın derin dehlizlerinde kaybolmaz, kaybolamaz. Türkiye eski Türkiye değil. Kimsenin yaptığı kimseye kar kalmaz. 6 dilde aynı farklı dilde aynı duyguyla söylenen Sarı Gelin türküsünü Şişli'de sıkılan bir kurşun susturamaz. Yürütme olarak bugüne kadar sorumluluğumuz neyse onu yerine getirmenin gayreti içinde olduk. 


BU BİR FAİLİ MEÇHUL DEĞİL 


32 saatte faili yakalandı. Bu, yürütmenin bu konu üzerinde hassas olduğunun bir ifadesidir. Sağda solda köşelerinde yazı yazanlar Hükümetimize konuşurken önce kendilerine bir çeki düzen versinler. Bu bir faili meçhul olmamıştır. Bunları bağlantıları falan şu bu falan, yargı neyi yürütmeden isterse yürütme onu yapmıyor. Yapmıyorsa bütün bu sorumluluğun altına biz gireriz. Yeri geldiği zaman diktatörlük, yeri geldiğinde demokrasi diyeceksin. Demokraside kuvvetler ayrılığı prensibi var. İşte biz bunu yapıyoruz. 

Kimse sanki yargılamayı hükümet yapıyor gibi faturayı hükümete kesme gayretine girmemeli. Ak Parti'nin aklığına kimse leke süremez. 

Dink davasında da dosya kapanmamıştır, devam eden bir süreç var. 

Temyiz aşamasında umuyorum ki yargı şüpheleri giderecek adımları atacaktır.