1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan:Yargı salarsa terörle mücadele zorlaşır
Erdoğan:Yargı salarsa terörle mücadele zorlaşır

Erdoğan:Yargı salarsa terörle mücadele zorlaşır

Başbakan Erdoğan, 1 mayıs olaylarında polisin hedef alınmasına tepki gösterdi. Gazdan etkilenen militanların masum kafasına taş isabet eden ve beyin kanaması geçiren polisin faşist olarak gösterildiğini belirten Erdoğan, "Biz bu tezgahı çok gördük" dedi.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1 Mayıs olaylarıyla ilgili polisin hedef alınmasına sert tepki gösterdi. Erdoğan, "Ellerinde sapan olan demir bilye olan maskeli gençler bir takım medyaya göre çiçek çocuklar, polis güvenlik güçleri faşist. Başbakan bağırıyor çağırıyor tabi bağıracağım. Her tarafı yakıp yıkan elinde sapanla polisime emniyet güçlerime karşı bu tür terörist eylem gerçekleştirenleri savunursan ben bağırırım" dedi.

AK Parti'nin Geleneksel 20. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı, Kızılcahamam Asya Termal Tatil Köyü'nde başladı. İki gün sürecek toplantının açılışında konuşan Erdoğan, gazdan etkilenen militanların masum kafasına taş isabet eden ve beyin kanaması geçiren polistin faşist olarak gösterilmesinden yakındı. Başbakan, "Biz bu tezgahı çok gördük. Belli medya kuruluşlarının huzur ve barış ortamına karşı çatışma ortamını körüklercesine haberler yaptıklarını gördük" ifadelerini kullandı.

CHP GAZI ZEHİRLER

CHP'yi 1 Mayıs öncesinde ve sonrasında marjinal guruplara 'gaz vermekle' suçlayan Erdoğan, "CHP'nin gazı polisin gazından daha tesirlidir. Polisin gazı sadece göz yaşartır ama CHP'nin gazı dikkat edin zehirler" dedi.

YARGIYA SİTEM: TAŞ ATANLARI BIRAKIYOR

Erdoğan, yargıyı da 'sapan taşlarını kullananları' serbest bıraktığı gerekçesiyle eleştirdi. Erdoğan, şöyle devam etti: "Bu demir bilyaları kullananları molotof kokteyli kullananlar bir kapıdan girip öbür kapıdan çıkarsa bu ülkede terörle mücadele zorlaşır. Sıkıntının temelinde bu yatıyor. Çözüm sürecini de zora sokuyor. Birileri bu tür terör eylemlerine yönelik attıkları adımın bedelini ödemezlerse bu ülkede zorlanırız."

Bu tezgahı bozarız

Erdoğan, merhum Turgut Özal ve Necmettin Erbakan'ın terörün çözümü adına attığı adımları engelleyen tezgahın bugün de sahnelendiğini söyledi. Erdoğan, "Biz bu tezgahı bozarız ve bozuyoruz" dedi.

BAHÇELİ'YE: HANGİ PAZARLIĞI YAPTINIZ?

Erdoan, 56. ve 57. hükümet dönemlerinde İmralı ile temas kurulduğunu ileri sürdü. Erdoğan, "Ey Bahçeli hükümet ortağı olduğun dönemde İmralı ile görüşmeler yapıldı. Bu ihanet midir. Biz hiçbir pazarlığın içinde değiliz peki siz o dönem hangi pazarlığı yaptınız lütfen açıklayın. İdamın kaldırılması pazarlığına hiç girmiyorum" şeklinde konuştu.

500 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

1999'da MHP'nin iktidar ortağı olduğu, Bahçeli'nin başbakan yardımcısı olduğu dönemde yapılan görüşmelerin ardından İmralı'nın örgüte çekilme çağrısı yaptığına dikkat çekti. Erdoğan, şöyle devam etti: "Bunlar kayıtlarda var. Teröristler sınır dışına çekilmeye başlıyor. Ama ne oluyor biliyor musunuz? Birileri teröristlere operasyon düzenliyor 500 terörist etkisiz hale getiriliyor. Çekilme süreci tam anlamıyla sabote ediliyor."

GENELKURMAY'A MI BAĞLIYDINIZ

Erdoğan, Bahçeli'nin iktidar ortağı olduğu dönemde görüşmelerden habersiz olması ihtimalinin 'daha vahim' olduğunu kaydetti. Erdoğan,

"1999'da genelkurmay mı size bağlıydı yoksa hükümetiniz mi genelkurmaya bağlıydı? 1999da jandarma mı size bağlıydı siz mi jandarmaya bağlıydınız? 1999'da MİT mi size bağlıydı yoksa siz mi MİT'ebağlıydınız" sorularını yöneltti.

EYLEMLERE 4980 KİŞİ KATILDI

Erdoğan, bir aydır sahada faaliyet gösteren akil insanlar heyetine karşı Türkiye'nin tamamında yapılan eylemlere katılan kişi sayısının 4980 olduğunu açıkladı. Erdoğan,

"Ağırlıkla MHP ve İşçi Partililerden oluşan, çoğu eylemde de aynı kişilerin sahnede yer aldığını görüyoruz. Tezgahta malum medya kuruluşları da var. Onlar da bu nifak tezgahına karınca kararınca su taşıyor. Kamera oyunlarını biliriz, kamera şakalarını da biliriz. Oynanan oyun bu" dedi.

KILIÇDAROĞLU YALAN SÖYLÜYOR

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun İç Anadolu akil heyetine randevu vermediğini hatırlatan Erdoğan, "Hem bilmiyorum diye sağda solda dolaşıyorsun hem de öğrenmek için çaba sarf etmiyorsun. Bilmemek değil öğrenmemek ayıp. Ayağına ilme gönderiyoruz sen reddediyorsun. Doğru konuşmayan insan ararsanız Kılıçdaroğlu'dur.

Çok rahat yalan söylüyor.

KAMPTAN NOTLAR

*Kampa girecek basın mensuplarına ait kamera ve malzemeler özel eğitimli bomba uzmanı köpek tarafından arandı.

*Kampa katılan vekiller spor kıyafetleri ile dikkat çekti.

*Kampa katılanlar arasında genel kurulda sarf ettiği küfürlü sözler nedeniyle grup disiplin kuruluna sevk edilen Zeyid Aslan da yer aldı.

*Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuştuğu kürsünün arkasında partinin girdiği iki referandum 5 seçim toplam 7 seçim tarihinin bulunduğu 2023, 2071 hedefinin yer aldığı saatten çıkan 7 renk Türkiye haritasını aydınlattı.

*Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan

Japonya Başbakan Shinzo Abe onuruna verilen yemekte kanun çaldığı hatırlatılınca "muhayyer kurdi' çaldığına söyledi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ