1. YAZARLAR

  2. MEHMET GÖREN

  3. EREN İYİ Kİ VARDI AMA...
MEHMET GÖREN

MEHMET GÖREN

Yazarın Tüm Yazıları >

EREN İYİ Kİ VARDI AMA...

A+A-

Eren Bülbül… Daha 15 yaşında Trabzon’un Maçka ilçesinde PKK Terör Örgütü tarafından şehit edildi. Aslında amacı sadece teröristlerin yerini göstermekti Eren’in. Öyle bir çatışma ortamının içerisinde yer alacağını düşünemezdi tabi. Elinde hainlerin yerini göstereceği işaret parmağından başka hiçbir techizatı yoktu. Bir bedeni, ruhu ve yanlarında kendini güvende hissettiği vatan evlatları, güvenlik güçleri vardı ama ne yazık ki gencecik, yaşı küçük ama ruhu büyük o beden toprağa düştü ve tüm Türkiye’yi yasa boğdu.

20864378_1912451372114685_807731896_n-004.jpg

“Vurulup tertemiz bağrından, uzanmış yatıyor, Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!”

 

Hiç kimse bu tür bir ölümü o gencecik bedene yakıştıramadı ve herkes kendince Eren için, “İyi ki varsın Eren, İyi ki vardın” dedi. Türkiye’nin gündeminde birinci sıraya yerleşti Eren Bülbül.

 

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada; "Eren iyi ki varsın. Rabbim mekanını cennet eylesin. Terörist seviciler yine alçakça susacak. Bu millet asla unutmayacak" dendi.

 

Kılıçdaroğlu açıklamasında, "15 yaşındaki bir çocuğa kurşun sıkacak kadar alçaksınız! Hain terör saldırısında şehit düşen Eren Bülbül ve Ferhat Gedik’e rahmet diliyorum" dedi.

 

Devlet Bahçeli mesajında, "Boyunlarında efendilerinin tasma izi bulunan teröristleri her neredelerse, hangi delikte saklanıyorlarsa bulup tümden imha etmeliyiz. PKK'nın son teröristi kelepçelenmeden veya gömülmeden, son kanlı silah alınıp kırılmadan mücadeleden dönmek devlete haram, millete hakarettir" dedi.

 

HDP’nin Eren Bülbül için yaptığı açıklamayı da meali ile birlikte vermek lazım. HDP’den yapılan açıklamada kullanılan ifadeler aynen şu şekilde; "Trabzon’un Maçka ilçesinde çıkan çatışmada 15 yaşındaki Eren Bülbül’ün hayatını kaybettiğini büyük üzüntüyle öğrendik. 15 yaşında bir çocuğun çatışmalı bir ortama sürüklenmesi kabul edilemez. Eren Bülbül’ün hayatını kaybetmesinde sorumluluğu bulunanları kınıyoruz. Eren Bülbül’e rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Barışı ve demokrasiyi inşa etmek için tüm kararlılığımızla mücadeleye devam edeceğiz. ’Ölüm’ ve ’çocuk’ sözcüklerinin yan yana durmayacağı günler için çabalarımızı sürdüreceğiz."

 

Yani burada her zamanki gibi PKK’nın safında yer aldıklarını üstü kapalı bir şekilde ifade ediyorlar. Bu tür çatışma ortamları Türkiye’de normaldir olmaya da devam edecektir. Dolayısı ile Maçka’daki çatışmayı da sıradan devlet PKK çatışması olarak görüyorlar. Burada HDP’yi asıl ilgilendiren PKKlı teröristlerin  haince bir çocuğu ve askerimizi şehit etmesi değil, sadece sözde o çocuğun çatışmalı bir ortama götürülmesi ve buna sebep olanlardır. Ardından da diyorlar ki; “Sözde barış ve demokrasiyi inşa etmek için her türlü haince mücadeleyi sürdürüyoruz sürdürmeye de devam edeceğiz.”

 

Ve sosyal medyadan 80 milyonun tepkisi…

 

Ben açıklamaları duyunca ya da okuyunca geliştirilen bu savunma mekanizması ve tepkide özellikle PKK’nın Karadeniz’deki yapılanması ile alakalı hep bir eksiklik gördüm. Bu beylik cümleler ve verilen sıradan tepkiler benim yüreğimi soğutmuyor. Su bile serpmiyor yüreğime. Ben özellikle devlet erkanından gelen bu tepkilerin çok sıradan, yetersiz ve basit görüyorum.

 

Söylemesi ağza hiç yakışmıyor değil mi? “Terörist-Trabzon-Şehit…” Evet bu söyleyiş, bu kelimeler yan yana hiç yakışmadı ama ne yazık ki son zamanlarda yaşanan terör saldırıları ve verdiğimiz şehitler bizi hem asabileştiriyor hem de karamsarlığa itiyor. Karadeniz’in hiçbir bölgesi terör bölgesi olarak anılmamalı. Bu hain örgüt buralardan sökülüp atılmalı. PKK’nın Karadeniz’de kurmak istediği bu etkinliğe devlet olarak kesinlikle izin verilmemeli. Bedeli ne olursa olsun, neye mal olursa olsun bu hainleri en erken zamanda buradan silip atmamız gerekiyor. Zaman geçtikçe bu şeref yoksunları, bu katiller çevreyi daha iyi tanıyacaklar ve daha da fazla taraftar bulacaklar. Bakın taraftar diyorum. Karadeniz demeyin, Trabzon demeyin, kesinlikle bunlara yardım ve yataklık edenlerin olduğunu düşünüyorum. Bu örgütü sadece vatan haini, terörist olarak düşünmek hata olur. Bu örgüt aynı zamanda ideolojik bir örgüttür, Karadeniz’de de taraftarları vardır ve şimdiden önlem alınmazsa zaman geçtikçe bu taraftar sayısı da artırılacaktır. Çünkü buna müsait gruplar var Karadeniz’de. PKK’ya bu bölgede daha fazla alan açılırsa, bu örgütün daha fazla sempatizan toplayacağından kimsenin şüphesi olmasın.

 

PKK’nın bu bölgedeki faaliyetlerini, yaptığı eylemleri Doğu’da yaptığı faaliyet ve eylemlerinden ayırmamız gerekiyor.  Bu alçaklar bu bölgede etkinlik kurmaya, buralara yerleşmeye çalışıyor. Yani bu coğrafyada bunlar emekleme dönemindeler. Eğer bunların kolunu, bacağını şimdiden kıramazsak bunlar dallanır budaklanır. “Ya burası Karadeniz bunlar burada barınamazlar” demeyin kesinlikle! Bu alçaklar barınamayacaklarını düşünseler zaten Trabzonun Maçka İlçesi’ne kadar gelemezdi.

 

 “Karadeniz PKK’ya kabus oldu.”

“Karadeniz’e geldiklerine pişman oldular.”

“Karadeniz’de PKK’ya ağır darbe”

“Geniş çaplı operasyon başlatıldı”

“Teröristler ormanlık alanda sıkıştırıldı”

“Kaçan teröristler dağ taş aranıyor” gibi gerçekten basit haber başlıkları ile olay geçiştirilmemeli. Özellikle Karadeniz’e bu tür saldırı sonrası yapılan açıklamalar ve atılan haber başlıkları hiç yakışmıyor.

 

Evet; Vatan sağolsun. Eren iyi ki vardı ama şu 6 sorunun da kesinlikle cevap bulması gerektiğini düşünüyorum;

 

1-Eren Jandarmaya haber verdiğinde Jandarma operasyon planlaması yaptı mı?

2-Operasyon planlaması yapıldıysa Eren nasıl oluyor da ilk olarak kurşunların hedefi oluyor?

3-Yine aynı şekilde operasyon planlaması yapıldıysa teröristlerin yeri biliniyorken nasıl oluyor da kaçmalarına müsaade ediliyor?

4-Aynı teröristlerin aynı bölgede bu ilk saldırısı değil. Bunlar bu bölgeye kadar nasıl gelebildi ve hala buralarda nasıl barınabiliyorlar?

5-PKK’nın Maçka’da yaptığı ilk terör saldırısından bu yana bu bölgede nasıl bir operasyon faaliyeti yürütüldü? Ya da yürütüldü mü?

6-Bu teröristlerin yakalanması ya da imha edilmesi için gönül rızası ile teslim olmaları mı bekleniyor?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar