1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ergenekon'da Ecevit İddiası
Ergenekon'da Ecevit İddiası

Ergenekon'da Ecevit İddiası

Ecevit'in hastalığı döneminde acil müdahale ekibinden sorumlusu karşılaştığı ilginç diyaloğu paylaştı.

A+A-

 Ergenekon davası kapsamında ifade veren Ecevit'in hastalığı döneminde acil müdahale ekibinden sorumlu olan Ankara eski İl Sağlık Müdür Yardımcısı Mustafa Bolkan, Ecevit'in tedavisi esnasında karşılaştığı ilginç bir diyaloğu paylaştı. Ergenekon davası kapsamında aralarında eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın da bulunduğu 68'i tutuklu 273 sanığın yargılanmasına devam ediliyor. 


Tanıkların dinlenilmesiyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanan davada mahkeme başkanıyla tartışan bir kısım sanık avukatı Celal Ülgen duruşma salonundan çıkarıldı. Tanık sıfatıyla ifade veren Başbakan Bülent Ecevit'in hastalığı döneminde acil müdahale ekibinden sorumlu olan Ankara eski İl Sağlık Müdür Yardımcısı Mustafa Bolkan "Ecevit'in tedavisini ve hangi sıvıyı vermemiz gerektiğini sorduğum Başkent Üniversitesi Başhekimi bana 'hasta sizin, bizi ilgilendirmez' dedi" diye konuştu. 


Bolkan, daha sonra şöyle konuştu: 


"Tedaviyi bilmiyorduk. Bize bilgi verilmedi. Hastanın durumunu bilmiyordum. O nedenle Başkent Üniversitesi Hastanesi Başhekimi ile görüşmeye gittim. Ecevit'in tedavisini ve hangi sıvıyı vermemiz gerektiğini sordum. Cevap vermedi. 'Tedirgin olduysanız valilikten görev yazısı getireyim' dedim. Başhekim, 'Hasta sizin, bizi ilgilendirmez' deyip çıktı. Bunun üzerine şok yaşadım. Bizi ilgilendirmez diye bir şey olamaz. Ecevit'e acil durumda nasıl müdahale edileceği konusunu İl Sağlık Müdürüne anlattım. O da Vali beye anlattı. Sağlık Bakanı Osman Durmuş'a iletildi. Bekleyin, işlem yapmayın denildi. Sonra da Ecevit GATA'ya sevk edildi. Bize, ekibi dağıtın dediler. Ekibi dağıttıktan sonra el yazısıyla yazdığım görevlendirme kağıdını da yok ettim. Bizlere Başbakan, Cumhurbaşkanı için yapılan görevlendirmelerde yazılı talimat yapılmaz. Şimdiki aklım olsaydı, evrakı yok etmezdim. Devlet arşivlerine gönderirdim'' dedi.