1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erken emeklilik müjdesi
Erken emeklilik müjdesi

Erken emeklilik müjdesi

SGK, toplu sözleşmede kamu görevlilerine erken emeklilik imkanı verileceğine ilişkin komisyon oluşturacak.

A+A-

 Vatandaşa erken emeklilik müjdesi… Erken emeklilik için Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı bünyesinde bir komisyon oluşturulacak. Komisyon, kamu görevlilerinden kimlerin hangi şartlarla ve süreyle fiili hizmet süresi zammından yararlandırılacağı konusunu ele alacak.

Sağlık sektörü

Komisyonun masaya yatıracağı hizmet kollarının başında sağlık yer alacak. Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelden kimlerin hangi şartlarla ve süreyle fiili hizmet zammından yararlandırılıp yararlandırılmayacağı hususu ele alınacak.

Eğitim sektörü

Erken emeklilik imkanı verilmesi beklenen hizmet kollarından biri de eğitim. Milli Eğitim Bakanlığı'nca düzenlenen 19. Milli Eğitim Şurası'nda öğretmenlere yıpranma payı verilmesi önerisi benimsenmişti. Komisyonun bu konuda alacağı karar da merakla bekleniyor.

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, toplu sözleşmenin tarihi nitelikte olduğunu ifade ederek, "Kamu görevlileri enflasyon canavarını güreş tabiriyle 'tuş', boks diliyle 'nakavt' etmiştir" dedi. Toplu sözleşmeden kamu görevlisi emeklilerinin de yararlanacağını anımsatan Yalçın, emeklilere yönelik özel bir kazanım da üretildiğini söyledi. Yalçın, bu önemli kazanımla 100 lira seyyanen zam yapılacağını kaydetti.