1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erken terhis tarihi belli oldu (Askerlik ne zaman kısalacak?)
Erken terhis tarihi belli oldu (Askerlik ne zaman kısalacak?)

Erken terhis tarihi belli oldu (Askerlik ne zaman kısalacak?)

Genelkurmay, uzun dönem askerlik hizmetinin 12 aya indirilmesi için uygulamanın 1 Mart 2014’te başlamasını önerdi. Teklif dünkü Bakanlar Kurulu’nda değerlendirildi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarihi 1 Ocak 2014 olarak açıkladı.

A+A-

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, 6.5 saat süren Bakanlar Kurulu’nun ardından basın toplantısı düzenledi. İşte Arınç’ın açıklamalarından satırbaşları...

TSK ‘1 MART’ DEDİ: Genelkurmay askerlik süresinin 12’aya indirilmesiyle ilgili tarihin 1 Mart 2014’te başlamasının daha uygun olacağını Milli Savunma Bakanlığı’na bildirdi. Bakanlar Kurulu gerekli görüşmeyi yaptı.

Genelkurmay’ın kendi içerisindeki yapılanmalarında faal askerlik hizmetini şu anda yapmayan ama onların da katılımıyla kapatılabilecek imkan da ortaya çıktığı görüldü. Hükümetimiz bakanlar kurulu kararını imzaladı.

Kara, deniz ve hava kuvvetleri ile jandarma genel komutanlığı ve sahil güvenlik komutanlığında Askerlik Kanunu’na tabi yükümlülerin muvazzaf askerlik süresinin 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, silah altındaki yükümlüleri kapsayacak şekilde, erbaş ve erler için 15 aydan 12 aya indirilmesi kararlaştırılmıştır.

Yayımı tarihinde yürürlüğe girecek bakanlar kurulu kararı imzalanmıştır. 1 Ocak 2014 itibariyle 12 aylık süreyi dolduranlar hemen terhis edilecek, bu süreyi doldurmayanların da süreyi tamamladıktan sonra terhis olacak. Yedek subaylar için 12 ay, kısa dönemler için 6 aylık süre uygulaması sürecek.

KARARI BİZ VERİRİZ: (Genelkurmay’ın 1 Mart açıklaması oldu. Tarih belirlemede Genelkurmay ile görüşme yaşandı mı? sorusuna yanıt verdi) “Hayır hiçbir şey yaşanmadı. Genelkurmay bir açıklama yapsa mıydı yapmasa mıydı konusunda farklı düşünebilirsiniz. Ama Türkiye yeni bir Türkiye. Türkiye’de sivil asker ilişkileri ilk defa normalleşti. Eskiden asker veya Genelkurmay veya Milli Savunma Bakanlığı, ne derse onu doğru kabul ederler ve o doğrultuda karar alırlardı. Bizim farkımız şu: Genelkurmayımızı sorarız. Ama sonunda siyasi bir karar verilecekse bunu ondan bağımsız olarak biz veririz.

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ: Pakette yer düzenlemelerden seçim sistemindeki değişiklik dışında tüm yasal düzenlemeler hazır. Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı. Meclis’e gönderilecek.

FİDAN’A DESTEK (MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la ilgili ABD medyasında çıkan haberlerle ilgili konuştu) Bu konu şüphesiz ilgili arkadaşlarımızdan aldığımız bilgilerle konuşuldu.

MİT’e müsteşar olduktan sonra hem teşkilatın güvenini kazandığı hem de Türkiye’nin çıkarları için yararlı çalışmalar yaptı. Dolayısıyla bu güne kadar yaptıkları hizmetlerde hem hükümetimizin arkasında siyasi desteğini bulmuştur, hem de Türkiye’nin çıkarlarını istihbarat anlamında da fevkalade güzel yerine getirmiş bir arkadaşımızdır. Onun yıpratılmak istenmesi elbette doğaldır. Ancak Amerika’da neşredildiği söylenen makalelerin kimin hesabına ve ne maksatla yazıldığını az çok biliyoruz.

Genel itibariyle şunu söylemem lazım. Gerek Suriye konusu ve çözüm süreci ile ilgili MİT müsteşarımızın çalışmaları konusunda hükümetimiz hiçbir sıkıntı görememekte ve kendisini takdir etmektedir. Bunlarla uğraşacak vaktimiz yok.

BOŞ KONUŞUYOR: 1 Ocak tarihini açıklamakla Oktay beyin (Vural) sevindiremediğimiz için bizde sevinçliyiz. Bu arkadışımızın ciddi şeyler konuşması, daha dirayetli şeyler konuşması gerekir. Ne kadar boş konuşuluyor.

ODTÜ: Sonunda hukukun dediği olacaktır. Böyle bir yolun yapımına ihtiyaç varsa ağaçlar ve ODTÜ ormanında ağaçlar zarar görmeyecekse, 5’i gider 15’i gelecekse millet Ankara Büyükşehir’i haklı görür. Parlamentoda hiç işe yaramayanların birer fidan dikmeye çalışması şova dönük gösterilerdir. Millet bunun karşılığını verir. Yeniden Gezi benzeri olaylar çıkarma gayretleri var.

70 BİN ASKER TEZKERE ALACAK

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, askerlik süresinin kısaltılmasına dair geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanlığı’nın çalışmasının pazartesi günü Bakanlar Kurulu’na geleceğini ve buna göre tarih belirleneceğini bildirmişti. Bakan Yılmaz, “Karar çıkınca 70 bine yakın insanımız tezkere alacak” demişti.

KAYNAK - BUGÜN GAZETESİ