1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Erman Toroğlu'na dava şoku!
Erman Toroğlu'na dava şoku!

Erman Toroğlu'na dava şoku!

Özür dilemezse...

A+A-

Yaptığı sert çıkışlarla adından söz ettiren sivri dilli spor yorumcusu Erman Toroğlu bu sefer de aşçıları fena kızdırdı. TAŞPAKON Başkanı Gökhan Tufan tüm aşçılar adına özür beklerken, gerçekleşmemesi durumunda dava açacaklarını açıkladı

Özel bir spor televizyonunda yorumculuk yapan Erman Toroğlu 14 Mayıs 2017'de Galatasaray'ın futbolcusu Wesley Sneijder ile kulübü arasındaki ilişkiyi yorumlarken kullandığı sözler olay oldu. Kulüp ile oyuncusu arasındaki konuyu detaylandırarak anlatmak isteyen Toroğlu, aşçılar için "seni satar", "kitapsız", "tehlikeli" gibi sözler sarf etmesi binlerce üyesi bulunan ve Türkiye'de en geniş kapsamlı temsile sahip TAŞPAKON'dan (Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu) ve sosyal medyadan büyük tepki topladı.

İşte Erman Toroğlu'nun canlı yayında sarf ettiği o sözler:

"Aşçılar çok tehlikelidir. Aşçı var ya seni öyle bir günde satar ki Sneijder gibi... Senin restoranın 200 kişidir o akşam 190 kişiye yemek vardır, büyük para kazanacaksın. Kitapsız var ya saat öğlen 12'de benim biraz paraya   ihtiyacım var der. Ya o parayı vereceksin ya da deveyi güdeceksin. O parayı bir sefer verirsin seni saat üçte bir satar, 200 kişiye girer yemek yaparsın. Onun için o aşçının daha altındaki yardımcısını hazırlarsın... Hazırlamazsan ya o parayı senden götürür ya da seni satar"

Özür gelmez ise dava açılacak

Türkiye'de 7 bölgede 7 federasyon ve 57 ilde 57 dernek ile faaliyet gösteren TAŞPAKON'a gelen şikayet telefonları ve mailleri üzerine rahatsızlıklarını dile getiren başkan Gökhan Tufan, Erman Toroğlu'nun canlı yayında sarf ettiği sözlerle ilgili olarak, "Amesleği ve aşçılar üzerine sarf etmiş olduğu talihsiz cümleleri mesleğimize ve bizlere yapılmış bir hakaret olarak asla kabul etmeyeceğiz. Sosyal medya hesaplarımızda, yerel ve ulusal basında tepkimizi göstermemize, bir geri dönüş olmamış, iyi niyet kotükenmiştir.  Burada bu sözlere maruz kalan bir kişi değil, son yılların en popüler mesleki gruplarından biri olan, sayısı binleri aşmış şefleriz. Aşçıları adam satan, fırsatçı ve mesleki etik kurallardan uzak birer cahil gibi gösteren talihsiz cümlelerin sahibi Erman Toroğlu'nun mesleki camiamızdan özür dilemesini istiyoruz. Konfederasyon Avukatımız ve yasal vekilimiz Av. Ali Onar tarafından hukuki süreç başlatılmıştır. Biz sadece özür bekliyoruz. Ailelerimiz, yakınlarımız bu ithamlardan rahatsızlar" dedi.

Arif Taşkın - ŞAMPİY10