1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erol Özkasnak Tutuklandı
Erol Özkasnak Tutuklandı

Erol Özkasnak Tutuklandı

28 Şubat Soruşturmasının ikinci dalgası kapsamında mahkemeye sevk edilen 11 kişiden 8'i tutuklandı.

A+A-

 28 Şubat Soruşturmasının ikinci dalgası kapsamında mahkemeye sevk edilen 11 kişiden Tümgeneral Erol Özkasnak'ın da aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı. Tutuklanan muvazzaf askerler askeri cezaevine, diğer kişiler ise Sincan Cezaevi'ne gönderildi. Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliği, 28 Şubat Soruşturması kapsamında savcıların tutuklanmalarını talep ettiği 11 zanlıdan emekli kıdemli albaylar Yaşar Bülent Aksaray ve İbrahim Reşit Çağın ile emekli Yarbay Güneş Kıral'ın serbest bırakılmasına karar verdi. 


Dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri Emekli Tümgeneral Özkasnak, Kurmay Albay Seyfullah Sönmez ile albaylar Mustafa İhsan Tavazar, Mustafa Hakan Bural ve Ahmet Dağcı, emekli albaylar Osman Bülbül, Bahattin Çelik ve Veli Seyit'in ise "haklarında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması, sevk maddelerindeki eylemler için öngörülen cezanın alt ve üst sınırları ve bu maddelerin kaçma kuşkusu doğurması ile adli kontrol kararı verilmesinin yetersiz kalacak olması" gibi sebeplerle tutuklanmalarına karar verildi. 


Tutuklama müzekkerelerinin yazılmasının ardından muvazzaf askerler, merkez komutanlığına ait araçla askeri cezaevine, Tümgeneral Özkasnak'ın da aralarında bulunduğu 4 kişi ise minibüsle Sincan Cezaevi'ne götürüldü. 


Öte yandan tutuklular adliye önünde minibüse bindirilirken, yakınlarının el salladıkları görüldü