1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Ersun Yanal aşkı!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Ersun Yanal aşkı!

A+A-
 Trabzonspor yönetimi  yavaş yavaş adımlar atmaya başladı. Şimdi herkesin merak ettiği konu, yeni teknik adamın, kim olacağı yönünde! Korkarım ki Trabzonspor yönetimi, pek de isabetli olmayan bir ismin peşinden gidecek gibi görünüyor. Ne yazık ki o isim de Ersun Yanal olarak lanse ediliyor!

GÖRÜNEN KÖY

Trabzonspor başkanı Muharrem Usta’yı eleştirmek istemem. Yeni bir yönetime her zaman bir süre şans vermenin doğru olacağını düşünenlerdenim. Fakat yönetimler, ne kadar yeni olursa olsun, bazı konularda hata yapma lüksüne sahip değildir. Çünkü görünen köy kılavuz istemez. Ersun  Yanal’ı tanımak için kahin olmaya, futbolu yeniden keşfetmeye, ya da eski yönetim olmaya gerek yoktur. Futboldan anlıyorsanız, Trabzonspor’un Ersun Yanal ile kanının çok uyuşmadığını defalarca görmüş olmanız da gerekir.  Ne yapmış Ersun Yanal? Biz anlatalım:

F.BAHÇE MAZİSİ ÖLÇÜ DEĞİL

Ersun Yanal, Aziz Yıldırım’ın hem başkanlık, hem teknik adamlığında, onca büyük paralar altında kurulan kadroyla, bir defa şampiyonluk yaşamıştır! Tek kalıcı başarısı da budur.  Kusura bakmayın. Fenerbahçe demek, Trabzonspor demek değildir. Güç olarak da, lobi olarak da, ekonomi olarak da, başkanın gücü olarak da, her şeyi ile Fenerbahçe bizden çok öndedir. Bu gerçeği soğukkanlılıkla görürseniz, Fenerbahçe’de şampiyonluk yaşamanın, Trabzonspor için bir ölçüt olamayacağını da görürsünüz!

TEPSİDE SUNULAN ŞAMPİYONLUĞU ALAMADI

Şimdi açık konuşacağım! Ersun Yanal; Trabzonspor’da görev yaptığı 2008-2010 yılları arasında, siyasetin dizayn ettiği ve Anadolu takımlarını güçlendirip, yolunu açtığı dönemlerde,  her imkana rağmen Trabzonspor’u şampiyon yapmayı başaramamıştır. Paranın oluk oluk akıtıldığı, hakemlerin canımızı hiçbir vakit yakmadığı, siyasilerin Anadolu’dan şampiyon çıkmasını istediği,  G. Saray, Fenerbahçe, Beşiktaş takımlarının hepsinin yarışta aynı anda olmadığı dönemler, yani şampiyonluğa giden yolun çok daha kolay olduğu zamanlarda, becerip bu takımı zafere taşıyamamıştır! Oysa gariban Bursaspor, siyasi düşüncenin açtığı bu yolda zafere imza atmıştır!

ALANZİNHO UĞRUNA ŞAMPİYONLUKTAN ETTİ

Sayın Yanal,  o dönemler; Trabzonspor’un devre arası transferinde  Yusuf Şimşek transferinde kararlı bir duruş sergilemek  ve  iyi bir forvet  aldırtmak yerine,   Alanzinho gibi, birilerinin ceplerini abat edecek (!) bir transferde, ısrar ettiği için Trabzonspor’un şampiyonluğunun önüne geçenler arasında yerini almıştır! Antalya kampında,   dönemin izleme komitesi başkanı Özkan Sümer’in  Alanzinho konusunda uyarılarına rağmen sayın Yanal, 800 bin dolarlık  ‘Yalanzinyonun’  4 milyon dolara cep ellezi yolu ile takıma katılmasında bir beis görmemiştir!

TEKNİK ADAM MI  ‘MECNUN’ MU?

Sayın Ersun Yanal, son dönem Trabzonspor’da görev yaptığında ise bir teknik adam olmak yerine,  Mecnun olmayı seçmiş ve işini sürekli aksatmıştır. Son dönem görüntüsü tam bir viranedir. Zaten öyle olmasaydı, Aziz Yıldırım’da kendisini apar topar, alelacele Fenerbahçe’den göndermeyi düşünmezdi! Kusura bakmayın ama hiç biriniz, hiç birimiz; Aziz Yıldırım kadar zeki ve iş bilir değiliz!

BİZ DEĞİL, O BİZİ İKNA ETMELİ

Kaldı ki Ersun Yanal, hiçbir takımda sürekliliği olmayan, milli takımda sıfır çeken bir isim olarak da beklentilere cevap verememiştir. Kaldı ki; sayın Ersun Yanal’ı bizim ikna etmemiz için sebep yok! Tam tersine Yanal bey Trabzonspor camiasını ikna etmelidir! Hem iyi bir teknik adam olduğu , hem de sadece işine odaklanma husudun da, ikna edilmesi gereken taraf Trabzonsporlulardır!

YANAL AŞKINI DEPREŞTİRENLER…

Bu Ersun Yanal aşkının nereden, niçin kaynaklandığını bilmiyorum. Fakat tutmayan bir aşıda ısrar etmek, Muharrem Usta yönetimini kolay yıpratacağını biliyorum.  Sayın Muharrem Usta, umarım bu konuda bir oyuna gelmiyordur! Çünkü kulübün içinde  şeytanın avukatlığını yapan bazı uzantıların varlığından hepimiz haberdarız! Ve sayın başkan, 2008-2010 yılları arasına bakıp, bir tek Alanzinho gerçeğini iyi analiz edebilirse, Yanal’ın bu şehirde kimlerin istediği bir isim olduğunu çözmesi de kolay olur! Ersun Yanal’a bu kadar sabır göstermek yerine Hami’lere, Fatih’lere sabır gösterip, şans verseniz nasıl olur acaba?

KARAR TABİ Kİ USTA’NIN ANCAK!

Biz, tecrübemizle Trabzonspor adına yol göstermek isteriz. Karar Muharrem beyindir. Umarım böylesine fiyasko bir isim doğrultusunda adım atmaz. Çünkü Ersun Yanal isminde pek hayır yoktur. Yaşananlar ortadadır. Tüm bu uyarılarımıza rağmen  yine de tercih kendilerinindir. Ancak unutmasın ki, yarın bu konuda ‘hata yaptım’ deme şansı yoktur. Çünkü bile bile ‘lades’ demek, hata değil, iş bilmemek ya da beceriksizlik anlamına gelir. Kanımca Trabzonspor’un sayın başkanı denenmiş yol ve yöntemlerde ısrarcı olmak yerine farklılık yaratacak adımlar atmalıdır. 
Önceki ve Sonraki Yazılar