1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Erzik'ten beklenmedik karar!
Erzik'ten beklenmedik karar!

Erzik'ten beklenmedik karar!

Adaylık İçin Adı Geçen Erzik...

A+A-

Türkiye Futbol Federasyonu'na başkan adaylığı için adı geçen isimlerin başında gelen UEFA 1. Asbaşkanı Şenes Erzik, aday olmama kararı aldı.


UEFA Başkanı Michel Platini'nin, telefon görüşmesi yaptığı Erzik'e, "Sen benim birinci yardımcımsın. Benden sonra UEFA'da en yetkili kişi sensin" diyerek, Türkiye'nin içinde bulunduğu şike dosyasının ağırlığından bahsettiği ve bu nedenle kendisinin TFF başkanlığına sıcak bakmadığını söylediği öne sürüldü.

Şenes Erzik'in de bunun üzerine Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ı arayarak desteklerinden dolayı kendisine teşekkür ettiği, ancak başkan adaylığına sıcak bakmadığını ifade ettiği öğrenildi.

Erzik'in ayrıca, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyelerine, "Hem UEFA'da, hem TFF'de olmam imkansızlaştı. Bu bakımdan başkan adayı olamayacağım" dediği belirtildi.

Federasyon Başkanlığı için şu ana dek, İbrahim Hacıosmanoğlu, Erdal Alkış ve Zafer Murat Mermer aday olduğunu açıkladı.

TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik'in, federasyonun resmi internet sitesinde yer alan açıklaması şöyle...

"27 Şubat'ta yapılacak Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlık seçimi için adaylığımı koymamı talep eden ve bu konuda şahsımı destekleyen Kulüpler Birliği Vakfı'na, Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na, çeşitli kulüplere ve yöneticilerine, medyaya şükranlarımı sunuyorum.

Bu dönem içerisinde Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Kılıç'ın uzlaştırıcı ve birleştirici çabalarına, Türk futboluna 40 yılı aşkın bir süredir hizmet veren futbol yöneticisi olarak teşekkür ediyorum.

Bildiğiniz gibi özellikle son bir haftada gündemde yer alan adaylık konusunda yaptığım görüşmelerde gördüğüm ilgi ve destekten dolayı çok mutlu oldum. Dün yaptığım kısa açıklamada "Futbolumuzun geçtiği bu çok zor dönemde, üzerime düşen bir görev olursa her zaman olduğu gibi yapmaya hazır olduğumu" belirtmiştim. Aynı açıklamada, TFF Başkan adaylığı konusundaki nihai kararımı da 1-2 gün içerisinde vereceğimi söylemiştim. Ayrıca "Kararı vermeden önce, uzun yıllardır önemli görevlerde bulunduğum ve bulunmaya devam ettiğim FIFA ve UEFA ile de gerekli temasları yapıp, süreci bilahare değerlendireceğim" ifadelerini kullanmıştım.

Yaptığım temaslar sonucunda, her zaman belirttiğim gibi Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı'nın tam zamanlı mesai gerektiren bir iş olduğunu, dolayısıyla olası bir TFF Başkanlığı'nın FIFA ve UEFA'da yürüttüğüm uluslararası üst düzey görevler ile birlikte yürümesinin mümkün olmadığı ortaya çıkmıştır.

Buna paralel olarak gerek FIFA gerekse 2015 yılına kadar 1. Asbaşkanlığını yapacağım UEFA, önemli sorumluluklarımdan dolayı şahsımın TFF Başkanlığı'nın ancak ve ancak kısa süreli olması gerektiğinin altını çizmiştir.

Bu durumda, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı'na aday olamayacağımı üzülerek kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.

Bu süreçte, şahsıma destek veren futbol ailesinin tüm üyelerine sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Dün olduğu gibi bugün ve yarın da, Türk futbolunun uluslararası alanda çağı yakalaması için her türlü gayreti göstermeye devam edeceğimi önemle belirtmek isterim."