1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Esad Geri Adım Attı!
Esad Geri Adım Attı!

Esad Geri Adım Attı!

Arap gözlemcilerin Suriye'ye gönderilmesinin kabul etti mi...

A+A-

Suriye'nin Arap Birliği'nin ülkeye gözlemci gönderilmesi talebine "olumlu karşılık" verdi.Bir Suriyeli yetkili, Arap gözlemcilerin Suriye'ye gönderilmesinin kabul edildiğini söyledi.

Arap Birliği, Suriye'ye Devlet Başkanı Beşşar Esad rejimine karşı yapılan gösterilere son derece sert müdahalesini sona erdirmesi ve Arap gözlemcilere izin vermesi öngörülen girişimi imzalaması için düne kadar süre tanımıştı. Arap Birliği, aksi takdirde mali ve ekonomik yaptırımların yürürlüğe gireceğini bildirmişti.


SURİYE ORDUSU FÜZE TATBİKATI YAPTI

Suriye Ordusu, "füze sistemleri gücünü ve düşmanın kalkışacağı herhangi bir saldırıya karşı hazırlık durumunu test etmek amacıyla" bir tatbikat düzenledi.

Resmi haber ajansı SANA'nın haberine göre, başarılı sonuçların elde edildiği tatbikat, ordunun uzun kolu sayılan modern füze sisteminin kullanılmasında füze subaylarının sahip olduğu yüksek performansı gözler önüne serdi.

SANA'nın haberinde, "Tatbikatın tüm aşamalarında yüksek performans sergileyen savaşçılarımız, füze kuvvetlerimizin gücünü sergilerken, vatanın güvenlik ve istikrarına göz dikerek, ülke topraklarına düşmanlık besleyenlere karşı vatanı her an savunmaya hazır olduklarını kanıtladı." ifadeleri kullanıldı.


"HER AN GÖREVE HAZIR OLUN" MESAJI

Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutan Yardımcısı Savunma Bakanı Korgeneral Davut Raciha, füze güçleri subaylarının, hedeflere karşı dakikliğini ve sahip oldukları yüksek yeteneği tebrik etti. Korgeneral Raciha, "Halkımıza ahdedildiği gibi ordumuz, vatanın güçlü kalkanı, koruyucusu, milli birliğin sembolü ve güvenlik ile istikrarın koruyucusu ile güvencesi olarak kalacak; Cumhurbaşkanı Beşşar Esed komutanlığında vatandaşların onurunu savunmaya devam edecektir." dedi. Raciha, tüm birliklere kendilerine her an verilebilecek acil görevleri yerine getirmeye hazır olma emri verdi. Raciha, vatanın güvenliği ile istikrarını zedelemeye kalkışacak her güce sert şekilde yanıt vereceklerini vurguladı.

2011 yılı Savaş Eğitim Planı çerçevesinde ayrıca, zırhlı birimleri de gerçek mermilerle taktik tatbikat gerçekleştirdi. Savaş uçakları, topçu ateş destek sistemleri ve topçu roketlerin de içinde bulunduğu çeşitli silahlara yer verilen tatbikata katılan birlikler, hedeflere isabette mükemmel bir yeterlilik ve performans sergiledi.