1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ''Esad insan öldürmeye devam edecektir''
''Esad insan öldürmeye devam edecektir''

''Esad insan öldürmeye devam edecektir''

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Suriye konusunda gelinen durumu değerlendirdiği açıklamasında Esad rejiminin insan öldürmeye devam edeceğini düşündüğünü ifade etti.

A+A-

 Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Esed yönetiminin kimyasal silahları teslim etmesinin ülkedeki ölümlere son vermeyeceğini söyledi. Esed'in ülkede insan öldürmeye devam edeceğini iddia eden Arınç, BDP'nin boykot çağrısının ise ellerinde patladığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yaptı. Arınç, Birleşmiş Milletler (BM) denetçilerinin Suriye raporuna değinerek, Esad yönetiminin kimyasal silahları teslim etmesinin ülkedeki ölümlere son vermeyeceğini ifade etti.

BM denetçilerinin Suriye’de sarin gazı kullandığını kanıtlayan raporunun geciktiğini söyleyen Arınç, Suriye rejiminin ülkede kimyasal silah kullandığına emin olduklarını anlattı.

Arınç, Türkiye’nin yaşananlara karşı insani bir tavır aldığını vurguladı. Arınç sözlerine şöyle devam etti:

“Suriye’den yaşanan trajediye kayıtsız kalmadık, şiddeti eleştirdik. Kimyasal silahların bulunması ve imha edilmesi yerinde bir karardır. Kimyasal silahları kullanmak bir insanlık suçudur. Bundan sonra kullanılmayacağını bilmek olumlu bir gelişme. Ancak Esad insan öldürmeye devam edecek. Sadece kimyasal silah kullanmayı engelleyen bir anlaşma yapılmıştır. Esad ve yandaşlarının elinde hala balistik silahlar var. Sadece kimyasal silah kullanılmasın demek hangi vicdana sığar? Suriye’deki ölümlerin hesabını birileri sormayacak mı?”

BOYKOT KARARI

Bülent Arınç’a BDP ve DTK’nın okulları boykot kararı soruldu. Boykot için “Bomba ellerinde patladı” yorumunu yapan Arınç, “Sadece iki ilimizde eğitimle ilgili boykot yaşandı. Ben halkımızın bu konuda duyarlılığını tebrik ediyorum” dedi.