1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Esad kimyasal silah iddialarını yalanladı
Esad kimyasal silah iddialarını yalanladı

Esad kimyasal silah iddialarını yalanladı

Suriye Devlet Başkanı Esad ABD'li bir yayın kuruluşuna verdiği röportaja kimyasal silah kullanmadığını ifade ederek kimsenin delil sunamadığını iddia etti.

A+A-

 Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, uzun bir aradan sonra ilk kez ABD'li yayın kuruluşu CBS News kanalına konuştu. Esad, kimyasal silah kullandığına ilişkin kimsenin delil sunamadığını iddia etti, kendisiyle ilgili bulunmadığını söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ABD'de yayın yapan CBS News kanalına bir röportaj verdi. Kanalın deneyimli isimlerinden Charlie Rose'a konuşan Esad, 21 Ağustos'ta Şam yakınlarında düzenlenen kimyasal silah saldırısının "Kendisiyle en ufak bir ilgisi olmadığını" söyledi ancak kitle imha silahlarına erişimi olup olmadığını açıklamadı.

CBS This Morning sunucusu Rose, "Face the Nation" programına yaptığı açıklamalarında, "Esad sorumluluğun bir kısmını kabul ediyor" dedi ve şöyle devam etti:

"Ona şu soruyu sordum: 'Hiç pişmanlık duyuyor musunuz?' O da şöyle cevap verdi, 'Elbette duyuyorum'. Ama bu pek yürekten söylenmiş bir laf gibi gelmedi. Bir ülkenin lideri olan herkesin vatandaşlarının başına gelenlerden dolayı kendini korkunç hissettiğinde söyleyeceği gibi sakin bir ifadeyle söyledi."

IRAK'A ÖRNEK GÖSTERDİ

ABD Kongresi'nin Başkan Barack Obama'nın sunduğu sınırlı müdahale önerisini oylamaya hazırlandığı sırada yapılan ve tamamı Pazartesi akşamı yayınlanacak röportajda müdahale konusu da gündeme geldi. Rose'un aktardığına göre Esad ABD yönetiminin muhaliflerin değil kendisinin kimyasal silah kullanıdığı yönünde var olduğunu bildirdiği kanıtları açıklaması gerektiğini söyledi. Esad ayrıca birkaç kez ABD'nin elinde kitle imha silahları olduğu gerekçesiyle Irak'ı işgal ettiğini hatırlattı.

ABD'nin illa müdahale edeceğine dair bir beklentisi olmadığını vurgulayan Esad, "Kendisinin safında yer alanlar arasında bir tür misilleme olabileceğini" ifade etti. Ancak Rose Esad'ın söz konusu yanıtın doğası konusunda bir kelime bile konuşmadığını belirtti.

Rose, "Amerikan halkına Ortadoğu'daki savaşlara ve çatışmalara karışmanın onlar için düzel bir deneyim olmadığı ve iyi sonuçlanmadığı mesajını gönderdi" diye konuştu.