1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Esad yönetimi sarin gazı kullandı
Esad yönetimi sarin gazı kullandı

Esad yönetimi sarin gazı kullandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Amerika gezisi sırasında programında yer alan SETA Vakfı tarafından düzenlenen konferansta Suriye yönetiminin sarin gazı diye adlandırılan kimyasal silah kullandığını ifade etti.

A+A-

 Konuşmasında Suriye meselesine değinen Erdoğan, Esad yönetiminin üstünü çizdi, ülkedeki hakimiyetin muhaliflerde olduğunu söyledi. Erdoğan, Beşşar Esad yönetiminin de sarin gazı kullandığını ifade etti.

Başbakan Erdoğan ABD'de Seta Vakfı'nın düzenlediği konferansta bir konuşma yaptı ve ardından soruları yanıtladı.

Konuşmasında Suriye'de yaşanan olaylar üzerinden BM'yi eleştiren Erdoğan, "Birleşmiş Milletler, adalet üreten bir sisteme sahip olmadıkça insanlığın barış ve huzuruna katkı sunamaz" diye konuştu.

Erdoğan, Suriye'de hakimiyetin rejimde olmadığını söyleyerek şöyle devam etti:

"Suriye'de hakimiyet aslında muhaliflerin elindedir. Rejimin hakimiyeti şuradan geliyor. Elinde kullanmış olduğu füzeleri var. Uçaklarla bombardıman yapıyor.tank ve toplarla halkının üzerine gidiyor. Ölüm sayısı da 100 bine doğru gidiyor. Ama kara hakimiyetindeki muhaliflerin durumu farklı. Şu ana kadar 283 füze attılar. Bu NATO kayıtlarında mevcut.

SARİN GAZI KULLANDI

Ayrıca 'sarin' denilen bir kimyasal silahı da kullanıyorlar. Bu da var. Bütün bunların yanında fedai can eden bir Suriye halkı var. Biz Suriye'de rejimin karşısındayız. Suriye halkının bizler yanındayız, onlarla bu mücadeleyi sürdürüyoruz.

Bize destek olan ülkeler var. Bu destek ilerleyen dönemde daha da fazla artacaktır. Burada 2. Cenevre süreci diye ifade edebileceğimiz bir süreç vardır ki bu da Rusya ve Çin'in sürece dahil edilmesidir."