1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Esad'ın ateşkesi yalan oldu!
Esad'ın ateşkesi yalan oldu!

Esad'ın ateşkesi yalan oldu!

Suriye Sınırında Çatışma Sesleri...

A+A-
  Hatay'ın Yayladağı ilçesine bağlı Uluyol köyünde ilan edilen ateşkese rağmen Suriye'de yaşanan çatışmaların sesleri duyuluyor. Annan Planı doğrultusunda yürürlüğe giren ateşkesin üzerinden 24 saat geçmişken, Suriyeli askerlerle muhalifler arasında ilk kez çatışma çıktığı haberleri geliyor. 

Reuters haber ajansı, Suriye İnsan Hakları Gözlemcileri'ne dayanarak, Suriye'nin Türkiye sınırında çatışma çıktığını duyurdu. AFP'ye konuşan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü yetkilisi Rami Abdel Rahman, "Rejime bağlı birlikler ile saf değiştiren askerler Türkiye sınırındaki Hırbıtcoz köyünde ağır silahlarla çatıştı" dedi. ATEŞKESE RAĞMEN 

Dün yürürülüğe giren ateşkes nedeniyle Suriye'de, önceki günlere göre şiddet olaylarında azalma yaşanmıştı. Bununla birlikte Şam yönetimi, dün sabah Suriyeli askerleri taşıyan bir otobüse yönelik bombalı saldırı düzenlendiğini ve bir subayın öldüğünü duyurmuştu. Muhalifler ise dün ülke genelinde 20'ye yakın kişinin öldüğünü ileri sürüyor. 

21 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ İDDİASI 

Dünya dün sabah, Beşar Esad rejiminin Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'a verdiği ateşkes ve askerlerini geri çekme sözünü tutup tutmayacağını görmek için gözlerini Suriye'ye çevirdi. 

Suriye'de Esed rejimini ateşkesi kabul ettiği dün, ülke genelinde 21 kişinin öldürüldüğü öne sürüldü. 

Yerel Koordinasyon Komiteleri'nden yapılan açıklamaya göre; Humus'ta 9, Şam kırsalında 5, İdlib'de 6 ve Halep'te bir kişi hayatını kaybetti. 

Gece boyu operasyonlar sürse de perşembe sabah saat 06.00'da Suriye, 13 ay sonra ilk defa sakin bir güne uyandı. Suriye'deki muhalifler ve Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, protestoların ana merkezleri Humus, Hama, İdlib, Halep, Deraa, Deyr el-Zur kentleri ve başkent Şam'ın dış mahallelerinin olaysız bir gün geçirdiğini, operasyon düzenlenmediğini duyurdu. 

Ancak Esad, verdiği sözü tam anlamıyla tutmadı. Zira askerlerin kışlalarına dönmesi de Annan Planı içinde yer almasına rağmen muhalifler kentlerdeki kontrol noktalarının kaldırılmadığını, hâlâ devriyelerin gezdiğini söyledi. 

Aktivistler Humus ve Şam'ın dış mahallelerinde askerler ve tankların devriye gezmeye devam ettiklerini, ateşkesin devreye girmesinin ardından Şam'ın Madamiya mahallesinde rejim güçlerinin birkaç kişiyi tutukladığını aktardı. 

BM Güvenlik Konseyi'ne rapor gönderen Annan 'barış planının tam olarak uygulanmadığını, ateşkesin kırılgan olduğunu' bildirdi. Ancak Annan, Suriye'de durumun görece sakin olmasının kendisini cesaretlendirdiğini söyledi.