1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Esed' den ateşkes ilanı
Esed' den ateşkes ilanı

Esed' den ateşkes ilanı

Suriye’de bayram dolayısıyla Esed ateşkes ilan etti.

A+A-

Beşşer Esed yönetimi muhaliflerin ateşkeş çağrılarını cevapsız bırakmadı. Muhalifler Esed' e tutuklu yandaşlarının serbest bırakılmasını şartını öne sürdü.


Bu çağrılar üzerine Suriye ordusu bayram sonuna kadar ateşkes kararı aldı. Herhangi bir saldırı durumunda karşılık verileceğini belirtildi.


Muhaliflerin olumlu yanıtı gecikmedi ancak bir şartla. Özgür Suriye Ordusu, ateşeke uyulacağını ancak tutuklu muhaliflerin yarın serbest bırakılmasını istedi. Kısa süre önce Beşşar Esad genel af ilan etmiş ancak terörle mücadele kapsamında sayıldığı için muhalilfler bu aftan faydalanamamıştı.

Esad yönetiminin, muhaliflerin talebini karşılıyıp karşılamayacağı noktasında henüz bir açıklama gelmezken, girişimlerin devam ettiği günlerde ve bugün, El Kaide uzantılı iki muhalif örgütten ateşkese uymayacakları açıklaması geldi.

Bu örgütlerin olası eylemlerinin ateşkes girişimini baltalayacağı yorumları yapılırken, Halep'in kent merkezi ve kırsalından da şiddetli çatışma haberleri gelmeye devam ediyor.

BM temsilcisi Lakdar Brahimi, dün Suriye hükümetinin bayram için önerilen ateşkesi kabul ettiğini açıklamış ancak Şam, bu talebin hala değerlendirildiğini duyurmuştu. Daha önceki BM elçisi Kofi Annan'ın Nisan ayında girişimde bulunduğu ateşkes görüşmeleri kısa sürede sonuçsuz kalmış ve çatışmalar şiddetlenmişti.