1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ESED REJİMİ YIKLMAK ÜZERE!
ESED REJİMİ YIKLMAK ÜZERE!

ESED REJİMİ YIKLMAK ÜZERE!

Suriye'li muhalifler gün geçtikce gölgede hakimiyeti iyice ele alıyor. Esed ise gün geçtikçe köşeye sıkışıyor.

A+A-

Suriye'li muhalifler gün geçtikce gölgede hakimiyeti iyice ele alıyor. Esed ise gün geçtikçe köşeye sıkışıyor. Esed rejimi bölgede hakimiyetlerini kaybettikleri bölgelere sürekli olarak hava saldırısı düzenliyor. Çeşitli bölgelerde hemen hemen hergün meydana gelen palamalar güvenlik sorunu teşkil ederken, halk bu saldırıların muhaliflerle halk arasında bölücülük yaratmak için olduğunu savunuyor.

Suriye'nin başkenti Şam'da muhaliflerin kentin doğu, güney ve batı kesimlerinde her geçen gün hakimiyetini genişletmesiyle Esed rejiminin dar bir bölge olan Kasyun dağında sıkıştığı gözleniyor.

Kentin doğu, güney ve batı kesimlerinde muhalifler her gün ilerleme kaydederken şehrin merkezinden sıkı güvenlik kontrolünden ve trafik yoğunluğundan dolayı çıkmak adeta imkansızlaşıyor.

Muhaliflerin gün geçtikçe kent merkezine doğru ilerlemesi ve kentin çeşitli bölgelerinde her gün meydana gelen patlamalar, güvenlik sorununu ortaya çıkardı. Halk, Şam'da meydana gelen patlamaların, muhaliflerle halkın arasına fitne sokmak için rejim tarafından yapıldığını dile getiriyor.

Rejim, kontrolünü kaybettiği yerleri havadan bombalıyor

Kent merkezine hakim olduğu dikkati çeken rejim, kontrolünü kaybettiği bölgeleri savaş uçakları ve roketlerle bombalıyor. Rejim, zayiat verme korkusuyla askerlerini, muhaliflerin yoğun olduğu bölgelere sokmama yönünde çaba gösteriyor.

Rejime hava desteğinin kesilmesi için Uluslararası Şam Havaalanı'nın çevresinde kontrolü sağlamak üzere Esed güçleriyle yoğun bir şekilde çatışmaya devam eden muhalifler, havaalanının kontrolünü sağladıktan sonra, rejimin güçlü olduğu yerleri ele geçirmek için yoğunlaşacaklarını belirtiyor.

Suriye'den kaçışlar devam ediyor

Şam'dan Lübnan sınır kapısına kadar 5 kontrol noktası bulunurken Suriye-Lübnan sınırı ülkeden kaçanlarla dolu. Kimisi birkaç parça eşyayla kaçarken, kimisi canını kurtarabildiğine şükrediyor.

Suriye'den Lübnan'a doğru yol alan Suriye plakalı araçların üzeri ve bagajlarının genellikle valizlerle dolu olduğu gözleniyor. Birçok kontrol noktasında araçlardaki eşyalar kontrol edildikten sonra geçişlerine izin veriliyor.