1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Eşi vefat eden kadınlara ne kadar maaş veriliyor?
Eşi vefat eden kadınlara ne kadar maaş veriliyor?

Eşi vefat eden kadınlara ne kadar maaş veriliyor?

Eşi vefat eden kadınlara ne kadar maaş veriliyor?

A+A-

Devlet tarafından her kesime sosyal yardım sağlanmaktadır.Sosyal devlet olmanın gereği olarak vatandaşlara sağlanmakta olan yardımlara yeri geldiğinde değinmeye çalışıyoruz.Daha önceki yazılarımızda devletin yapmış olduğu yardımların birkaçından bahsettik.Bu yazımızda da eşi vefat etmiş kadınlara sağlanan yardımların neler olduğuna değineceğiz.Eşi vefat eden bayan nakdi destek alabilir mi? ne kadar alır? nereye başvuru yapılması gerekir?detayları yazımızda bulabilirsiniz.

 

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Program Nedir?

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan bir programdır.   Kadınların yoksulluktan daha fazla etkilendiği gerçeğinden hareketle oluşturulan “Eşi Vefat Etmiş Kadınlar için Bir Nakit Sosyal Yardım Programı Geliştirilmesine Yönelik Araştırma Projesi” Boğaziçi Üniversitesi ile işbirliği içerisinde yürütülmüştür.  2010 yılı Aralık ayı itibarıyla proje tamamlanmıştır.

 

Projenin tamamlanmasını müteakip kanıta dayalı sosyal politika anlayışı çerçevesinde,   29.12.2011 tarih ve 2011/8 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fon Kurulu kararı ile eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakdi sosyal yardım programı başlatılması kararı alınmıştır.   2012 yılı Şubat ayı itibarıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafından vatandaşlarımızın başvuruları alınmaya başlanmıştır.

 

 

Programdan Kimler Yararlanabilir?

 

Programın adından da anlaşılacağı gibi hedef kitle, eşini kaybetmiş kadınlardır.Eşin vefat etmiş olması gerekli şarttır. Eşinden boşanma durumlarında bu yardımdan yararlanılmaz.Eşinden boşanmış olup, sonradan eşinin vefat etmesi durumunda da bu yardımdan yararlanılmaz.

 

 

 

Programa Başvuru Nasıl Yapılır?

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan bu programdan yararlanmak isteyen eşi vefat etmiş kadınların,resmi ikametgahlarının bulunduğu il/ilçe sınırları içinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına başvuru yapması gerekmektedir.Başvuru yaparken herhangi bir belgeye gerek kalmadan direkt nüfus cüzdanıyla başvuru yapılabilir.

 

Ne Kadar Nakdi Yardım Yapılacak?

 

Başvuru yapan eşi vefat etmiş kişiler,ilgili heyet tarafında incelemeye tabi tutulur.Yradım yapılmasına karar verildikten sonra, ilgili kişiye 2 ayda verilmek üzere 500 TL yardım bağlanır.Başvurusu kabul edilen kadınlara PTT’den adlarına hesap açılır.Verilecek yardım PTT hesaplarına 2 ayda bir yatırılır.