1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eski Bakan'a şok suikast
Eski Bakan'a şok suikast

Eski Bakan'a şok suikast

Lübnan’da düzenlenen bombalı saldırıda eski bakanlardan Muhammed Şatah dahil 6 kişi öldü. 3 eski başbakanın danışmanı olan Sünni siyasetçi, Suriye lideri Esed karşıtı tutumuyla biliniyordu.

A+A-

Başkent Beyrut’un merkezinde meclise birkaç yüz metre mesafede dün sabah saatlerinde şiddetli bir patlama meydana geldi. Başbakan Necib Mikati’nin evinin de bulunduğu bölgedeki patlamaya, bomba yüklü bir aracın infilak etmesinin neden olduğu anlaşıldı. Saldırıda eski bakanlardan Muhammed Şatah ve 5 sivil hayatını kaybetti. 70 kişi yaralandı.

50-60 KİLO PATLAYICI

Çevredeki pek çok araç yanarken, İsveç Büyükelçiliği de dahil yakınlardaki binalarda büyük hasar meydana geldi. Güvenlik kaynakları, saldırıda 50-60 kilogram patlayıcı madde kullanıldığını açıkladı.

HARİRİ’Yİ ÖLDÜRENLER

Saldırının ardından açıklama yapan Lübnan eski Başbakanı Saad el-Hariri, “Muhammed Şatah’a yönelik suikast, eski başbakanlardan Refik Hariri’yi öldürenler tarafından düzenlendi. Zanlılar, uluslararası adaletten kaçan ve mahkemeye çıkmayı reddedenler-dir. Bunlar, Lübnan’da kaos meydana getirmeye ve ülkeyi bölgesel yangının içine çekmeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Son mesajında Hizbullah’ı suçladı

Suriye rejimine muhalif söylemleriyle bilinen Şatah (62), eski başbakanlardan Refik Hariri ve Fuad Sinyora’nın da siyasi danışmanıydı. 2008-2009 yılları arasında maliye bakanı olarak görev yaptı. Saldırıdan bir saat önce sosyal paylaşım sitesindeki hesabından yaptığı açıklamada, “Hizbullah, Suriye rejiminin 15 yıldır uyguladığı baskıları, Lübnan’da uygulamak istiyor. Devleti devre dışı bırakarak, emniyet ve dış siyasette kendi egemenliğini kurmak istiyor” ifadelerine yer vermesi dikkat çekti.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ