1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Esnafa müjdeyi verdi!
Esnafa müjdeyi verdi!

Esnafa müjdeyi verdi!

"Esnafın bir yerde yüzü gülüyorsa, millet mutludur"...

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu; "Sadece Ankara'da değil Doğu bölgemizde de aynı şekilde esnafımıza destek olmak boynumuzun borcudur"

Başbakan Ahmet Davutoğlu Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Merkezi'nde önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından notlar;

* Ülkeye bağlılık bilinci hepimiz için onur vesilesi. Bir kez daha saldırı sebebiyle zarar gören esnaflarımızın masraflarının karşılanacağını omuz omuza olduğumuzu söylüyoruz.

* Sadece Ankara'da değil Doğu bölgemizde de aynı şekilde esnafımıza destek olmak boynumuzun borcudur.

* Silopi'de huzur operasyonuna müteakip ziyaret gerçekleştirdiğimiz Silopi'de esnafların nasıl toplumsal direği olduğunu gördüm.

* Bu toplumun mayası hamuru esnaf kültürüyle yoğurulmuştur. Ülkenin doğusunda batısında kuzeyi ve güneyinde esnaf tek yürek, tek bilektir.

* Bu ziyarette hem sabah teröre karşı dayanışmamızı gösterdik. Hem de Palandöken ve arkadaşlarımızdan bilgi aldım.

* Esnaflarımıza deva olma konusunda güçlü bir çabamız vardır. 10 Aralık seçim hükümetinden hemen sonra 3 aylık vaatlerimizin yüzde 85'ini gerçekleştirdik.

* Esnafa 30 bin TL'lik faizsiz kredi talep oldu. Yüzde 85 kefalet ve 100 bin TL genç esnafa kredi veriyoruz. AVM'lerde esnafımıza yer tahsis zorunluluğu getirdik.

* Emekli olduktan sonra çalışan esnafa bağkur kesintisini kaldırdık. 10 işçi çalıştıran esnafa sigorta prim indirimi verdik.

* Asgari ücret artışı sebebiyle sosyal güvenlik primlerindeki yükle ilgili konuyu arkadaşlara söyledim. Esnafımızı mutlu edecek bir rakam açıklayacağız.

* Herhangi bir şekilde esnaf mağduriyetine izin vermeyeceğiz. Esnafın bir yerde yüzü gülüyorsa, millet mutludur. Biz esnafımızın yüzünü güldürmeye devam edeceğiz.

* Her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Bütün esnaflarımıza hayırlı, bereketli işler temenni ediyorum. Doğu'daki esnaflarımıza teşekkür ediyorum ülkenin bütünlüğü yanında yer aldıkları için.

Ankara'daki terör saldırısı hakkında;

* Bu tür terör saldırıları sonrasında doğal olarak psikolojik sonuç ortaya çıkması anlaşılabilir. Ankara ve İstanbul'da güvenlik tedbirleri alınmıştır.

* Esnaflarımızı ziyaret ederken de göstermeye çalıştığımız şudur; ülkenin her yerinde kamu düzenini hakim kılmak için güvenlik birimlerimiz gece gündüz çalışıyor.

* Ankara, İstanbul ve her yerde tüm güvenlik önlemleri alındı. Terör bizi yıldırmak istiyor, biz onlara yılmayacağız diyeceğiz. Biz onlara kaosa izin vermeyeceğiz diyeceğiz.

* Toplumun güçlü sağlam direncine ihtiyacı var. Paris'te hala olağanüstü hal var ve uzatıldı. Bugün terör bir, iki ülkeye has bir olay değil. Terör küresel bir tehdit.

 Her toplum bugün bu sınavlardan geçiyor. Korku psikolojisine karşı özgüven psikolojisi hakim kılalım. Külliyen psikolojik seferberlik gerçekleştirmeliyiz.