1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Etik Kurulu Raporu!
Etik Kurulu Raporu!

Etik Kurulu Raporu!

"Şike Girişimi Tespit Edildi"...

A+A-

TRT 3'te yayınlanan Basın Tribünü adlı spor programında Etik Kurulu'nun raporu açıklandı. Etik Kurulu'nun raporuna göre Eskişehirspor-Fenerbahçe maçında Fenerbahçe yöneticilerinin şike girişiminin tespit edildiği ancak sahada şike olduğuna karar verilmediği yer aldı.


Etik Kurulu'nun raporuna göre ayrıca Eskişehirspor-Fenerbahçe maçında yöneticilerin şike girişiminin tespit edildiği ancak sahada şike olduğuna karar verilmediği belirtildi.

 Raporda yer alan diğer maddelerde ise Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçında Fenerbahçe yöneticilerininm şike girişiminin olduğu ancak sahada şike olduğuna karar verilmediği ifade edildi.

 Raporda ayrıca Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçında Gençlerbirliği kalecisi Serdar Kulbilge'nin şike teşebbüsü içerisinde olduğu yolunda makul şüphe bulunduğu belirtildi.

 Yine Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçı için raporda yer alan diğer maddeler ise menajer Doğan Ercan'ın bu maçla ilgili şike teşebbüsünde bulunduğu ve yine aynı maçta sarı-lacivertli takımın yöneticisi İlhan Ekşioğlu'nun şike teşebbüsünde bulunduğunun tespit edildiği belirtildi.

9 MAÇTA ŞİKE TEŞEBBÜSÜ VE TEŞVİK GİRİŞİMİ

Etik Kurulu raporuna göre, kişilerle ilgili 9 maçta şike teşebbüsü ve teşvik girişimi şüphesi kanati oluştuğu da belirtildi. Raporda dikkat çeken bir diğer nokta da; Serdar Adalı, Cengiz Zülfikaroğlu ve Ahmet Ateş'in Beşiktaş - İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçında şike yapmadığı ve şike teşebbüsünde bulunmadığının belirtilmesi oldu.

BAZI SATIR BAŞLARI

- Mehmet Şen'in şike teşebbüsünden haberder olmasına rağmen bunu TFF'ye bildirmemesinin Etik kurulu talimatına aykırılık bakımından incelenmek üzere Etik Kurulu'na sevkinin doğru olacağına;


- Zafer Önder İpek'in şike teşübbüsü içinde olduğu yolunda makul şüphe bulunduğu;


- İlhan Yüksel Ekşioğlu'nun Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi olması nedeniyle şike faaliyetinin Fenerbahçe Spor Kulübü'ne izafe edilmesinin uygun olacağı, ancak bu eylemden Fenerbahçe Kulübü'nün diğer yöneticilerinin haberdar olduğuna ilişkin bir kanıta rastlanmadığı;


- Zafer Önder İpek'in kulüp müdürü olması nedeniyle şüphenin Gençlerbirliği Kulübü'ne izafe edilmesinin uygun olacağı oy birliği ile mütalaa olunur.


- Beşiktaş - İBB maçında, İBB'li oyuncular İbrahim Akın ve İskender Alın'ın şike yapmadığı ve şike teşebbüsünde bulunmadığı ancak menajerinden aldığı şike teşebbüsünü gizlediği için kurulumuza sevkinin uygun olacağı dğerlendirilmiştir. Fenerbahçe - Ankaragücü maçı 15-05-2011 - Aziz Yıldırım'ın bu müsabakada somut olayla ilgisinin bulunmadığına;


- İlhan Yüksel Ekşioğlu'nun, Cemil Turan'ın, Yavuz Ağırgöl'ün, Mehmet Yenice'nin, Yusuf Turanlı'nın şike teşebüsünde bulunduğu;

- Mehmet Şekip Mosturoğlu'nun ise şike teşebbüsünde bulunduğu yolunda yeterli kanıt bulunmadığına oy birliği ile mütalaa olunur.


- İlhan Yüksel Ekşioğlu'nun Fenerbahçe Yönetim Kurulu üyesi olması sebebiyle şike teşebbüsü eyleminin Fenerbahçe Spor Kulübü'ne izafe edilmesinin uygun olduğu, ancak bu eylemden Fenerbahçe Spor Kulübü'nün diğer yöneticilerinin haberdar olduğuna dair bir kanıta raslanmadığına;


- (Bu maçta Trabzonspor'un teşvik teşebbüsünde bulunduğuna dair ilişkin iddialar araştırılmış olmasına rağmen bir sonuca ulaşılmadığından Etik Kurulu Trabzonspor açısından suç olmadığına kanaat getirmiştir.)