1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Etnik milliyetçilik yapan sapkındır
Etnik milliyetçilik yapan sapkındır

Etnik milliyetçilik yapan sapkındır

Başbakan Erdoğan Mardin’de yaptığı konuşmada etnik milliyetçilik yapanın sapkın olduğunu ve kuru milliyetçiliğin olmayacağını sözlerine ekledi. Başbakan Erdoğan Mardin’den İmralı sürecindeki açıklamalarıyla BDP ve MHP’yi de eleştirdi.

A+A-

 Başbakan Erdoğan, ırkını üstün görenin şeytanın izinde olduğunu söyleyerek “Etnik milliyetçiliği kim yaparsa yapsın o sapkınlığın içindedir, fesat içindedir, fitne peşindedir” dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mardin’de toplu açılış töreninde İmralı süreciyle ilgili MHP ve BDP’yi eleştirerek “Bir çözüm sürecindeyiz. Bu süreçte kimse bizim karşımıza Kürtlükle çıkmasın, kimse bizim karşımıza Türklükle de çıkmasın. Biz her türlü milliyetçiliği, ayaklarının altına almış bir iktidarız. Kuru milliyetçilik yok” dedi. Erdoğan, mardin’de özetle şunları söyledi:

-  AYRIM YOK: Kim ki kendi ırkının, kavminin, kendi kabilesinin diğerlerinden üstün olduğunu iddia ediyorsa o kişi şeytanın izindedir. Kavimler farklı olabilir ama saygındır. Kabileler farklı olabilir ama saygındır. Irklar, diller, inançlar farklı olabilir ama saygındır. Kardeşlerim, ne Arap’ın beyaza, ne beyazın Arap’a üstünlüğü yoktur. Ayrım yapamayız. Etnik milliyetçiliği kim yaparsa yapsın o sapkınlığın içindedir, fesat içindedir, fitne peşindedir.

-  AYAKLAR ALTINA ALDIK:  Bu süreç bir çözüm sürecidir. Bu süreçte kimse karşımıza Kürtlükle çıkmasın, kimse karşımıza Türklükle de çıkmasın. Biz her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına almış bir iktidarız. Kuru milliyetçilik yok.

-  KEPENK İNDİRMEYİN: Birileri ‘kepenkleri indirin’ dediği zaman o kepenklerini indirmeyecek. ‘Kusura bakmayın. Siz başka yerlere gidin’ diyecek. ‘Bizim gönül kapılarımızı, gönül kepenklerimizi kimse indiremeyecek’ diyecek. Dikkat edin, terör örgütü özellikle son zamanlarda eğitim kurumlarını, okulları, dershaneleri, yurtları hedef alıyor. Çünkü bu bölgenin insanının okumasını, yetişmesini istemiyorlar.

-  DUR DİYECEĞİZ: Buna hep birlikte dur diyeceğiz. Hep birlikte silahlar sussun, fikirler konuşsun, siyaset konuşsun, diyeceğiz. Silahların susması, silahların artık gömülmesi, kendi ayaklarının üzerinde duran siyasete fırsat tanınması için bir çözüm süreci başlattık.

-  İMTİYAZLARI YIKTIK: Artık, inkar politikaları yok, ret politikaları yok, artık asimilasyon politikaları yok. Bunların hepsi ayaklarımızın altında. Kürt’ü de Arap’ı da Türk’ü de Laz’ı da Çerkez’i de Gürcü’sü de hepsi benim kardeşim. Biz imtiyazları yıka yıka bu ülkede demokrasiyi güçlendirdik, kökleştirdik.

-  MUHALEFETE ELEŞTİRİ: Yeni anayasayı isteyen biziz. CHP diyor ki ‘Ne zaman biterse.’ MHP, ‘23 Nisan’a kadar bitirelim’ diyor. BDP’ye CHP gibi konuşuyor, ‘Süresi olmaz’ diyor. Böyle sulandırma olmaz. Arap Baharı’nda bile 6 ayda anayasa yapıyorlar. Türkiye hâlâ darbe anayasalarıyla mı yönetilecek? Hâlâ kalkıp faturayı bize kesmek istiyorlar, bunu kimse yemez.

 

Notlar...

Metropolit protokolden izledi

-  Başbakan Erdoğan’ın konuşmasını aralarında Mor Gabriel Manastırı Turabbin Metropoliti Timotheos Samuel Aktaş’ın da bulunduğu cemaat ve kanaat önderleri protokol sıralarından dinledi.

-  Tören alanına ”Dinler, diller şehri, barış hoşgörü bahçesine hoş geldiniz” pankartı asıldı.

-  Mardin ve Midyat da Erdoğan için yoğun güvenlik önlemi alındı. Midyat’da meydana bakan her evin üzerine özel harekat güçleri ağır silahlarla yerleştirildi. Başta Siirt olmak üzere çevre illerden polisler getirildi.

-  Seyyar mobese kamerelarının yanı sıra yüz ve plaka tanıma kameralarıyla donatılmış özel araçlar da meydanda yer aldı.

-  Erdoğan, polis bariyerinin arkasından seslenen fiziksel engelli genç kızın yanına giderek

onunla sohbet etti. Azize Akan isimli genç kız, meslek lisesi mezunu olduğunu söyleyerek Erdoğan’ndan iş istedi. Akan’ın hediye ettiği örme kırmızı gülü, kızı Sümeyye Erdoğan’a veren Erdoğan, Azize Akan’a sorunlarıyla ilgileneceğini söyledi. Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’den Akan ile ilgilenmesini ve bir işe yerleştirilmesini istedi.

-  Erdoğan, ilçeden ayrılırken de bir züccaciye dükkanının açılışını yaptı; AK Parti Midyat İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti.