1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ev için emoji kullanan çifte ceza!
Ev için emoji kullanan çifte ceza!

Ev için emoji kullanan çifte ceza!

Ev için emoji kullanan çifte ceza!

A+A-

Emoji kullanırken bir kez daha düşünün. Zira kullandığınız emojiler size pahalıya patlayabilir. İsrail mahkemesi, ev kiralamak için ev sahibi Yaniv Dahan'a 'iyimserlik ifade eden emoji' gönderen bir çifte 2 bin dolar para cezası verdi.

 

Çift Dahan'ın ev kiralamak için verdiği online ilan hakkında yine çevrim içi kanaldan görüştü. Gönderdikleri mesajda ev sahibinin evini kiralamak istediklerini bir sürü şenlik ikonu kullanarak ifade ettiler.

 

Gönderdikleri Mesajın Çevirisi işe Şöyle;

 

"Günaydın ?? Evinizle ilgileniyoruz ???????????… Sadece detayları tartışmamız lazım… Sizin için ne zaman uygun?"

 

Daha bu mesajdan sonra online ilanını kaldırdı. Bir kaç gün bekledikten sonra evi kiralamak isteyen çift yanıt vermedi. Gönderdikleri son metinde ise daire sözleşmesine istediği değişiklikleri kendisine göndereceğini söyledi.

 

Ev sahibi sonunda başka bir kiracı bulsa da kendisini yanılttığı ve aldattıkları gerekçesi ile çifti mahkemeye verdi.

 

Hakim'in Kararının bir Kısmı;

 

Davalı tarafından 2 Haziran 2010'da gönderilen [emoji laden] metin mesajına bahsedildiği gibi epeyce sembol eşlik etti. Bunlar arasında bir "gülen surat", bir şişe şampanya, dans figürleri ve daha fazlası yer alıyordu. Bu ikonlar mükemmel bir iyimserlik taşıyor.

 

Her ne kadar bu mesaj taraflar arasında bağlayıcı bir sözleşme teşkil etmese de, bu mesaj doğal olarak davacının, sanıkların kendi evini kiralama arzusuna büyük güvenmesine yol açtı.

 

Sonuç olarak, Davacı, daire kiralanmasıyla ilgili çevrimiçi reklamını kaldırdı. Görüşmelerin sonlarına doğru bile, Temmuz ayının sonunda gönderilen mesajlarda, Davalı, "gülen" semboller kullandı. Sanıkların daireyi kiralama arzusu konusunda büyük şüphelerine rağmen her şeyin yolunda olduğunu diğer tarafa aktaran bu semboller yanıltıcıydı."