1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ezgi Yılmaz yazdı...
Ezgi Yılmaz yazdı...

Ezgi Yılmaz yazdı...

Ezgi Yılmaz'dan değişik bir makale...

A+A-

 Nasıl bir gurur bu! Hiç tanımadığın bir insan bu kadar özlemle anılır mı? Dünyaca ünlü devlet adamları ve ileri gelen bilim adamlarının Atatürk’le ilgili söyledikleri sözlerin yer aldığı bir yazı okudum. 1938 yılında İngiltere Başbakanı,  her sınıf halkın, nasıl gözyaşı döktüğünü anlatıyor,  gururla yazıda. Büyük devlet adamları ve liderler onla gurur duyarken, biz nasıl gurur duymayalım devrimci, sanat aşığı, idealist bir lider ile?  

Aramızda değil ama, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan 19 ülke ve Avrupa Birliği Komisyonu’ndan oluşan G20 zirvesi liderleri onun kurduğu ülkede boy gösterecek. 2013 yılında Rusya, geçen yıl ise Avustralya ev sahipliği yaptı G20 zirvesine. 15-16 Kasım’da ise bizim ülkemizde, Antalya Belekte. Antalya’da güneşli gün sayısı fazladır diye bilirdik coğrafya dersinden .Şimdi lider sayısı fazladır diye anacağız sanırım. 

Antalya kapılarını açacak hoş geldiniz safalar getirdiniz diyecek en misafirperver haliyle. Dünyanın ileri gelen liderleri o kapıdan içeri girecek. ABD lideri Başkan Barack Obama, Suudi Arabistan Kralı Salman, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuba, bu liderlerden sadece birkaçı. Bu kadar güçlü liderlerin ülkemizi ziyaret edeceği bu dönemde sormamak elde değil. Nasıl olunuyor bu lider? Okulu mu var? Yolu nedir yani? Kim istemez ki herkesin takip ettiği, sözünün dinlendiği, saygı duyduğu, belki örnek aldığı lider olmak…  ‘Kendini lider zannedenin izleyeni yoksa o kişi yalnız yürüyüşe çıkmıştır’ diyor J.Maxwell. Demek olur ki, ne kadar takip edilir, ne kadar izlenir, ne kadar örnek olunursa o kadar büyük lider olunuyor!

Ama yeni trend dünya liderlerini twitter takipçilerine göre belirlemek. İlk sırada Barack Obama’nın olmasına şaşırmamak gerek.  Tayip Erdoğan 3.sırada yer alıyor. Twitter hesabı olmadığı halde kalben takip edilen Atatürk ise gönlümüzde birinci. RAHAT UYU BÜYÜK LİDER…