1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. F-16'lar sınırda keşif uçuşu yaptı
F-16'lar sınırda keşif uçuşu yaptı

F-16'lar sınırda keşif uçuşu yaptı

Önceki Meclis açılışı ile birlikte Genel Kurul'da süresi uzatılan Suriye tezkeresinin ardından Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı'na bağlı F-16 savaş uçakları sınır bölgesinde keşif uçuşu yaptı.

A+A-

 Ardı ardına kalkan F-16 savaş uçakları, Suriye sınır hattı boyunca keşif uçuşları yaptı.

Suriye'ye ilişkin hükümete verilen yetkinin süresinin bir yıl daha uzatılmasını öngören tezkere, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Suriye'de yaşanan çatışmalar sonucu sınırı aşan kurşun ve havan topları yüzünden 71 Türk vatandaşının hayatını kaybetmesi ve bir savaş uçağının Suriye güçleri tarafından düşürülmesinin ardından Türkiye, tezkere kararı alarak yeni angajman kurallarını devreye soktu.

Sınır ötesi tezkerenin kabul edilmesiyle birlikte hareketlenen Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı'na bağlı 8. ana jet üssünden ardı ardına F-16 savaş uçaklarının havalandığı ve sınır hattı boyunca keşif uçuşu yaptıkları öğrenildi.

Havalanan savaş uçaklarının tam mühimmatlı ve 'Vur' emri ile havalandığı belirtildi.Sınır ötesi tezkerenin görüşüldüğü an Diyarbakır'a, Konya, Bandırma ve Amasya Merzifon üslerinden birçok uçak sevk edildi. 24 saat keşif uçuşunu esas alan yetkililer, Diyarbakır'a uçak sevkıyatının bu sebeple yapıldığını ifade etti.