1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Facebook Savaş Açtı!
Facebook Savaş Açtı!

Facebook Savaş Açtı!

Facebook'tan Yeni Yöntem...

A+A-

Facebook, sahte hesapları tespit edebilmek adına yeni bir yöntem kullanmaya başlamış.

 


Son dönemde sosyal paylaşım siteleri, sahte hesapları bir sorun olarak görmeye başladı. Zaman içinde oluşan kirlilik sebebiyle Twitter ve Facebook gibi sitelerde milyonlarca sahte hesap birikti. Örneğin 1 milyon üyeye yaklaşan Facebook'ta tahminlere göre 83 milyon sahte hesap bulunduğu tahmin ediliyor.

 

Sahte hesapları gerçek olanlardan ayırmak oldukça zor. Zira isimlerini farklı şekillerde kullananlar, ya da lakaplarını Facebook ismine ekleyenler bu konuda tespit yapmayı zorlaştırıyor. Dolayısıyla siteler bu hesaplardan kurtulmak için farklı yöntemler deniyor.

 

Facebook'un son yöntemi ise daha öncekilerden biraz farklı. Firma bu kez, arkadaşları üzerinden bir hesabın gerçekliğini test ediyor. Kişilerin karşısına aniden bir pencere çıkıyor ve bu pencerede bir üyenin resmi ve hesap adı yer alıyor. Cevaplanması istenen soru ise bu kişinin isminin gerçek olup olmadığı yönünde. Evet- Hayır- Bu kişiyi tanımıyorum- Bu soruya cevap vermek istemiyorum cevaplarından biri seçildiğinde pencere kapanıyor.

 

Bu yöntem, bazı kullanıcılar tarafından bizzat deneyimlenmiş. Fakat henüz genel olarak uygulanmıyor olsa gerek çünkü çok az sayıda kişinin karşısına çıkmış. Belki de şimdilik test ediliyor olabilir. Sizce bu şekilde Facebook, sahte hesaplardan kurtulabilir mi?