1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Facebook'ta beğenirken aman dikkat!
Facebook'ta beğenirken aman dikkat!

Facebook'ta beğenirken aman dikkat!

Sosyal paylaşım sitelerinin tüm dünyada en yaygın kullanılanlarından biri olan Facebook üzerinden yapılan beğenilerin kullanıcının kişisel bilgilerini aktardığına dair haber ünlü sitenin üyelerini tedirgin etti

A+A-

 Sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki beğeniler, kullanıcılar hakkında bilgi veriyor.

ngiltere Cambridge Üniversitesi 'nde yapılan araştırma, Facebook kullanıcılarının beğenilerinin, cinsiyetleri, dini inançları, ırkları, politik görüşleri, IQ seviyeleri hatta ebeveynlerinin boşanıp boşanmadığı konusunda bilgiler verdiğini ortaya koydu.

Araştırma cılar, Facebook beğenileri sayesinde, kullanıcının cinsiyetini yüzde 88, beyaz ya da siyahi olup olmadığını yüzde 95 ve Müslüman ya da Hristiyan olduğunu ise yüzde 82 oranında doğru tahmin edildiğini belirtti.

Beğenilerin aynı zamanda, kullanıcıların siyasi görüşleri hakkında yüzde 85, bazı kötü alışkanlıkları hakkında ise yüzde 65 oranında doğru bilgiler verdiği ifade edildi.

Araştırmaya imza atanlardan David Stillway, Facebook 'ta beğeni butonuna basan kullanıcıların fark etmeden kendileri hakkından sandıklarından çok daha fazla bilgi paylaştıklarını vurguladı.

Facebook'ta, birçok konu hakkında günde ortalama 2,7 milyar kez beğeni butonuna basılıyor.

ABD 'de 58 binden fazla Facebook kullanıcısının beğenileri üzerinde yapılan araştırma, PNAS dergisinde yayımlandı.