1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Facianın bilançosu 301 ölü!
Facianın bilançosu 301 ölü!

Facianın bilançosu 301 ölü!

13 Mayıs’ta Soma'da yaşanan maden facianın çalışmaları 5. günde sona erdi. Türkiye Soma’daki korkunç maden kazasına tam 301 kurban verdi.

A+A-

13 Mayıs’ta yaşanan facianın ardından madendeki tüm cenazeler çıkarıldı, acı bilanço netleşti. Türkiye Soma’daki korkunç maden kazasına tam 301 kurban verdi. Tüm cenazelerin madenden çıkarılmasının ardından bir basın açıklaması yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, hayatını kaybeden 301 kişinin kimliklerinin belirlendiğini söyledi. Kayıp başvurusu yapan tüm ailelerin cenazelerini aldığını kaydeden Yıldız, geniş çaplı bir kontrol de yaptıklarını, içeride kimsenin kalmadığını belirtti.

Yeni bir yasal düzenleme olup olmayacağı sorulan Bakan, Meclis Başkanlığına araştırma önergesi verildiğini hatırlatarak, “Bakanlık olarak bütün hazırlıkların şeffaf şekilde paylaşılacağını söylemek istiyorum. İlk değerlendirmesini Bakanlar Kurulu’nda Salı gün yapmış olacağız” dedi.

Taner Yıldız, madende daha fazla insan olduğu iddialarını kesin bir dille yalanladı. Ocakta Suriyeli işçi çalıştırıldığı iddialarına ilişkin ise Yıldız, “Acının içinde bu kadar ağır iftiraların yaşanması yapanları küçültür” diye konuştu.