1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Farkında olun!
Farkında olun!

Farkında olun!

İşte detaylar...

A+A-

 ‘’YAPABİLİRİZ, YAPABİLİRİM’’

 

Her yıl 4 Şubat Dünya Kanser Günüdür ve kansere karşı açılan savaşta tüm dünyayı bir araya getirmekte ve dünyaya mesaj vermektedir. Böylece her yıl farkındalığı arttırarak hastalık hakkında eğitim vererek milyonlarca can kaybının önüne geçmeyi hedefletmektedir.

DÜNYA KANSER GÜNÜ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Şu anda dünya genelinde 8.2 milyon insan kanser nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Bunlardan 4 milyonu 30-69 yaş arasındaki yetişkinlerdir. Bu 4 milyon ölüm erken ve önlenebilir kanserler arasında kabul edilmektedir.

Dünya kanser günü zihinlerde ve dünya medyasında kanser profilini tanıtmak için ideal bir fırsattır.

YAPABİLİRİZ –YAPABİLİRİM

 

Bu yıl kansere karşı sloganımız “Yapabiliriz-yapabilirim” bu sloganla önlemeden tedaviye bireyden topluma, sivil toplumdan resmi kuruluşlara kadar herkese kansere karşı yapabilecek her türlü şeyi yapabileceği mesajı verilmektedir. Dünya kanser gününde insanlar birlikte, grup olarak ya da bireysel olarak üzerine düşeni nasıl yaptıklarını keşfedecektir. Kanser farklı şekillerde herkesi etkilemektedir. Tüm insanların birey, aile, toplum üzerindeki kanserin etkilerini azaltmaya yönelik tedbir alma gücü vardır. Dünya kanser günü “ne yapabiliriz” için harekete geçmede ve söz vermede önemli bir fırsattır.Yapabiliriz, yapabilirim seçeneklerini gerçekleştirmek için tercihiniz ne olursa olsun kansere karşı mücadelede bir fark yaratabilirsiniz ve yaratabiliriz. Dünyadaki 150 den fazla ülkede olduğu gibi Türkiye de ve Trabzon özelinde de toplum olarak hepimiz ve birey olarak yapabiliriz, yapabilirim.

 

1947 yılında Ankara da toplum yararına olduğu için Türk sözcüğü de adına eklenen Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği 70 yılı aşkın süredir Sağlık Bakanlığı ile iş birliği yaparak çalışmalarını sürdürmekte ve Kansere karşı savaşta başarılı olması nedeni ile Uluslara arası Kanser Kontrol Örgütüne üye kabul edilmiş bulunmaktadır. Bu örgütte 155 ülkeden 800 den fazla üye bulunmaktadır. Örgütle birlikte kanserden korunma erken tanı tedavi ve bu konuda politikalar oluşturma aktif çalışmaları Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu Kanser Savaş Dairesi Başkanlığıyla da işbirliği yapılmaktadır.

 

BİREY OLARAK YAPABİLİRİM

AÇIKÇA KONUŞABİLİRİM

 

Birey olarak kanser hakkındaki konuşmaların parçası olmakla kanserden etkilenen bütün insanlar için değişim ve etkinin güçlü temsilcileri olabilirler. Böylece bireyler hastaların bakış açısının duyulmasını sağlamak için sosyal kampanyalar yapabilir karar vericileriyle iletişim kurarak tüketici destek kurumlarına katılım sağlayarak değişimin bir parçası olabilirler. Gençlerin kansere karşı ulusal ve küresel tepkinin şekillenmesinde önemli bir rolü vardır. Kanser hastaları ve ailelerin katılımı kanser politikaları ve programları hakkında karar verme konusunda kanser bakımı için bütünsel bir yaklaşımı teşvik edebilir.

 

ERKEN TEŞHİSİN HAYAT KURTARDIĞINI ANLAYABİLİRİM

 

Kanserin tanısı her zaman kolay değildir. Her kanser erken belirti ve bulgu göstermez ve diğer bazı bulgular geç dönemde ortaya çıkabilir.

Sağlık çalışanları ve bireyler erken tanının değeri ve sağ kalımı güçlendirmedeki arayışın önemi hakkında bilgilendirilmelidir. Kişilerin yaşadığı bölgedeki kanser türleri kendi ailelerindeki kanserler hakkında bilgilenmeleri önemlidir.

 

SAĞLIKLI YAŞAM TARZINI SEÇEBİLİRİM

Sigarayı bırakarak, fiziksel aktif olarak, sağlıklı beslenerek, kanser riskini azaltmak kişinin kendi seçimidir.

 

KENDİM OLABİLİRİM

 

Kanser ve Tedavisi bireylerin kanser hakkında kendisi hakkında ve nasıl göründükler hakkına duygularını değiştirebilir. Doğru destek ile kanser hastaları kendilerini tekrar kendileri gibi hissedebilirler.

 

DESTEK İSTEYEBİLİRİM

 

Sosyal destek ağlarını devam ettirmek ve kanser hakkında konuşmak kısa ve uzun vadede kanserin sosyal ve duygusal etkileriyle başa çıkmak için önemli yöntemler olabilir.

Kanserle yaşayan insanlar ve onlara bakan kişiler kanserle başa çıkmak için yardım alabilirler.

 

BAŞKALARINI DESTEKLEYEBİLİRİM

 

Kanserle yaşayan kişilere destek ve umut vermek onların yaşamlarında büyük bir fark yaratabilir.

 

HİKAYEMİ  PAYLAŞABİLİRİM

 

Paylaşılan hikayelerle kanseri yenen insanlar bu hastalıktan etkilenen diğer insanlara umut ve destek verebilirler.

 

İŞE DÖNEBİLİRİM

Doğru destek ile kanserle yaşayan insanlar başarılı bir şekilde işlerine dönebilirler.

 

KANSER YOLCULUĞUMU YÖNETEBİLİRİM

 

Kanserle yaşayan insanlar kendi bakımı ile ilgili kararlarda aktif katılım için yetkin olmakla kanserle olan yolculuklarını kontrol altına alırlar.

SEVEBİLİRİM SEVİLEBİLİRİM

 

Kanserle yaşayan insanların kansere meydan okuyabilmeleri için tedaviyle birlikte insanlara beraber olması onlarla yakın ve güzel bir ilişki sürdürmeleri etkin bir yöntemdir.

 

YAPABİLİRİZ

POLİTİKALARI ŞEKİLLENDİREBİLİRİZ

 

Tüm düzeylerde politika değişikliği için etkili savunma kanser risk faktörlerine maruzuyeti azaltabilir kaliteli kanser bakımına ve etkili kanser ilaçlarına erişimi yükseltebilir.

Yasal düzenlemeler tütün, alkol ve sağlıksız gıdaların yanı sıra çevresel maruziyette dahi olmak üzere kanser riskine maruz kalmayı azaltmak için etkili bir şekilde kullanılabilir.Örneğin tütün vergilerinde %50 artış yapılarak tütün kullanıcılarında dünya genelinde 49 milyon azalma olacağı ve  tütün kaynaklı 11 milyon ölümün engelleneceği Dünya sağlık örgütü tarafından bildirilmiştir.

 

BAĞLANTILARIMIZI SÜRECİ İYİLEŞTİRMEK İÇİN KULLANABİLİRİZ

 

Küresel kanser topluluğu küresel kanser yükünü azaltmak daha büyük eşitliği teşvik ve kanser kontrolünü dünya sağlık ve kalkınma programına entegre etmek için bağlantılarını harekete geçirebilir.

 

ALGILARI DEĞİŞTİREBİLİRİZ

 

Medyanın da bilgi yaymak tutumları değiştirmek ve ortak efsaneleri dağıtmak için kanser kontrolünün toplum düzeyinde farkındalık sağlaması için özel bir rolü vardır.

KANSERİ ÖNLEYEBİLİRİZ

 

Kanser ve yaşam tarzı arasındaki ilişki insanlara öğretilirse kişiler bunun için sağlıklı seçimler yapabilirler. Bireylerin ve toplumları sağlıklı yaşam tercihleri ile kanserlerin önlenebilir olduğu hakkında bilgilendirilmeleri gerekmektedir.

 

SAĞLIKLI BİR ÇEVRE OLUŞTURABİLİRİZ

 

Okullar ve iş yerleri insanların günlük yaşantılarındaki sağlıklı alışkanlıklarını motive etmeye ve sürdürmeye yönelik düzenlemeler yapmaları konusunda teşvik edilmelidir.

 

KALİTELİ KANSER ÇALIŞMALARI DÜZENLEYEBİLİRİZ

 

Kanser çalışmaları, kanser süreci boyunca bireylerin ve toplulukların ihtiyaçlarını karşılamak için gereken bilgi beceri ve yeterliklerle donatılabilirler.

 

KANSER TEDAVİSİNE ERŞİMİ ARTIRABİLİRİZ

 

Bakım süreci boyunca kanser tedavisine ve hizmetlerine erişimi güçlendirmeyi savunabiliriz. Tüm insanların her ne olursa olsun ekonomik sıkıntı yaşamadan eşit şartlarda bu hizmetlerden yararlanmaya hakkı vardır.

 

ETKİYİ ARTTIRMAK İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞABİLİRİZ

 

Kansere karşı kanıtlanmış çözümlerin etrafında bir ortaklık içerisinde çalışmak ortak hedefler etrafında savunmanın güçlendirilmesi ve yasal bir kapasite inşa edilmesi yoluyla küresel bir etki yaratılabilir.

 

KANSER KONTROLÜNE YATIRIM YAPABİLİRİZ

 

Kanser konusunda ekonomik analizler, kanser kontrolünde devletlerin ulusal sağlık planına koymalarına önemli bir araç olup bakışları değiştirebilmektedir. Kanserin önlenmesinde ve kontrolünde” ekonomik analizler” akılların değiştirilmesi için yapbozun önemli bir parçasıdır. Kanserin sonuçlarıyla başa çıkmak yerine kanserin önlenmesine ekonomik yatırımlar yapmak önemli bir argümandır.

 

HAREKETE GEÇEBİLİRİZ

 

Ortak hedefler etrafında birlikte çalışarak ve etki alanlarımız ile kaynakları kullanarak kanser ve diğer bulaşıcı olamayan hastalıkları kalkınma planlarına dahil etmek için hükümetleri yönlendirebiliriz. Bulaşıcı olmayan hastalıklar kanser, kalp damar hastalıkları, kronik solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere bazı hastalıklardır. 2015 den sonra dünya gündeminde hükümetlerin politikalarında gerekli tedbirlerin yer alması amaçlanmaktadır.

 

Sonuç olarak, bireylerin kendi sağlıklarını korumaları, aslında toplumsal bir borçtur. Ülkemizde devlet en büyük sağlık garantisidir. Bu nedenden ötürü sağlıklı bir yaşam biçimini tercih ederek, ekonomiye, devletimize ve topluma karşı olan borcumuzu da yerine getirmiş olacağız.

 

 

Prof Dr. Yavuz ÖZORAN

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Trabzon Şubesi Başkanı

Avrasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı