1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fasıl kararına Almanya ayarı
Fasıl kararına Almanya ayarı

Fasıl kararına Almanya ayarı

AB ile Türkiye arasında krize neden olan "Bölgesel Politikalar" başlıklı 22'nci fasıl, 4 gün süren kriz sonunda açıldı. Açıklamayı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Genişlemeden Sorumlu Stefan Füle duyurdu.

A+A-

Fasıl açılsa da işlemlere Almanya'nın istediği gibi 4 ay sonra başlanacak.

Taksim'deki olaylar sonrasında Almanya'nın 'açılması konusunda çok önceden uzlaşmaya varılan 22. fasla bloke koyma girişimi' çözüldü. Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle attığı tweet ile faslın açıldığını duyurdu. Buna göre fasıl açılacak ancak Hükümetler Arası Konferans'ın toplanması için "AB İlerleme Raporu" beklenecek. İlerleme Raporu'nun Ekim ayı sonunda ya da Kasım başında açıklanması bekleniyor.

'ÇÖZÜM SÜRECİNE KATKI'

Ankara'da ise duyuruyu Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaptı. AB üyeliğinin Türkiye için "stratejik vizyon hedefi" olduğunun altını çizen bakan, Almanya'ya mesaj gönderdi. Davutoğlu, "Hiçbir iç siyasi kaygının bu perspektifi gölgelememesi gerekir" şeklinde konuştu. Sonucu değerlendiren AB Bakanı Egemen Bağış, 22. faslın Türkiye'nin içinden geçmekte olduğu çözüm süreci kapsamında son derece anlamlı olduğunu kaydetti.

'SIKINTI YOK'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, "Aynen beklediğimiz yönde. Bundan sonrası tamamıyla fasılla ilgili olan birimlerimiz, çalışmalarını zaten kendi aralarında yapacaklar. Herhangi bir sıkıntı yok" dedi.

'Fasıl açıldı, prosedür ileride tayin edilecek'

22'nci fasla ilişkin toplantıların sonbahara bırakılmasının "aslında faslın açılmadığı" yorumlarına yönelik Davutoğlu şöyle konuştu: "Metnin ilk cümlesi AB'nin faslın açıldığını ilan etmesidir. Erteleme yoktur. Prosedür ilerde tayin edilecektir.

Muhteva olarak fasıl açılmıştır." Davutoğlu, acilen 'Yargı ve Temel Haklar' başlıklı 23. Ve 'Adalet, Özgürlük ve Güvenlik' başlıklı 24. faslın açılmasını çağrısı yaptı. İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt de fasıl açılmasına onay verilmesinin, açılış konferansının zamanlamasından daha önemli olduğunu söyledi.

Açılan 14. fasıl

Türkiye'nin AB serüveninde toplam 33 fasıldan 14 fasıl müzakerelere açıldı, bir tanesi geçici olarak kapatıldı. Açılmayan 19 fasıldan 17'si, AB Konseyi ve bazı üye ülkelerin siyasi engeline takılarak bloke edildi. Rum Kesimi 6, Fransa ise 5 faslın açılmasını bloke ediyor.

Bölgelere 347 milyar euro dağıtıldı

22. fasıl, temel olarak bölgeler arasındaki sosyo-ekonomik farklılıkların azaltılmasına yönelik çalışmaları kapsıyor. Bu çerçevede AB, 2007-2013 yılları arasında 27 ülkede 271 bölgeye 347 milyar euroluk fon ayırdı. Bu fasla hazırlık çerçevesinde Türkiye gelişmişlik seviyelerine göre "12 bölgeli" bir Türkiye haritası hazırladı. Ayrıca 26 tane bölgesel kalkınma ajansı kurdu.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ