1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Fenerbahçe 'Belediye' mi oluyor?
Fenerbahçe 'Belediye' mi oluyor?

Fenerbahçe 'Belediye' mi oluyor?

Fenerbahçe, olası en kötü senaryolara göre hazırlıklarını yapıyor.

A+A-

Şike soruşturması nedeniyle zor günler geçiren Fenerbahçe, olası en kötü senaryolara göre hazırlıklarını yapıyor. Masada İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile isim değişikliği de var.

Şike iddialarıyla zor günler geçiren Fenerbahçe, ‘küme düşme’ riskiyle karşı karşıya. Ancak Fenerbahçe’nin en kötü senaryoya dahi formülü hazır.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) kararı Fenerbahçe’yi küme düşürme yönünde olursa, yöneticiler iki seçenekli bir formül üzerinde yoğunlaşacak. Birinci şık Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyespor (İBB) ile birleşecek. Fenerbahçe’nin adı İBB, İBB’nin adı Fenerbahçe olarak sadece kâğıt üzerinde değiştirilecek. Ya da ‘İBB Fenerbahçe’ adıyla sahaya çıkacak. TFF ve Fenerbahçe borsaya açık şirket olduğu için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) birinci seçeneğe karşı çıkar ve ‘vize’ vermezse, bu kez ikinci formül devreye sokulacak.

İkinci formüle göre ise Fenerbahçe’nin yabancı futbolcuları bir yıllığına İBB’ye kiralanacak. Bir yıl Bankasya Ligi’nde oynayacak Fenerbahçe, gelecek sezon Süper Lig’e yükseldiğinde bu futbolcuları geri alacak. Böylece yabancı futbolcuların sözleşmesinde ‘takım küme düşmesi halinde futbolcu serbest kalır’ şartı varsa, bu şekilde geçersiz kalacak ve fiyatları yaklaşık 100 milyon euroyu bulan futbolcular külüpte kalmış olacak. Fenerbahçeli yöneticilerin İBB ile bu konuda temas kurdukları da öğrenildi. Tabii bu formülü devreye sokabilmek için TFF’nin resmi kararından önce kiralamanın gerçekleştirilmesi gerekiyor.