1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Fenerbahçe kendini küme düşürdü!
Fenerbahçe kendini küme düşürdü!

Fenerbahçe kendini küme düşürdü!

'Bizi Bank Asya Ligi'ne yollayın'

A+A-

Fenerbahçe Asbaşkanı Ali Koç, Şampiyonlar Ligi'nden men edilmeleri ile ilgili açıklamada bulundu. Koç, futbolcular ile bir araya geldikleri toplantının ardından şu açıklamaları yaptı: "15 Ağustos'taki açıklamalarda Fenerbahçe'nin lige devam edeceği, iddianamenin kabul edilmesi gerektiği ifade edilmişti. Bu doğrultuda hazırlıklarımızı yaparken bize UEFA'dan gelen bir yazı iletildi. Bu yazıya istinaden kendimizin gönüllü bir şekilde ayrılmamız istendi. Daha başka bir deyişle bu işi gönüllü yapmakla suçsuz olduğumuzda her türlü tazminat haklarımızdan feragat etmemiz demekti. Bu kabul edilemez bir şeydi.


"TÜM TÜRKİYE'YE ATILAN BİR TOKATTIR" 

Bu bağlamda böyle bir karar vermemizin doğru olmayacağına karar verdik. Bununla beraber böyle tehditvari bir sadece Fenerbahçe'ye değil tüm Türkiye'ye atılan bir tokat olduğunu ve TFF'nin boyun eğmemesi gerektiğini söyledik.

UEFA'nın muhattabı federasyonlardır. Emniyetimiz görevini yapıp savcılık ciddiyetle ele almıştır. Türkiye bu iddialar nezdinde kendi üzerine düşeni en iyi şekilde yaparken UEFA müğfeftişinin gelip Türkiye'ye ahkam kesmesi TFF'ye ve Türkiye'ye hakarettir. Başka ülkerelere yapamadıklarını bize yapıyorlar.

Sadece basında çıkan haberler ve emniyetin "19 maçta şike" var açıklamasına dayanarak böyle bir karar alınmasını kınıyoruz. Tahkim de itirazımızı reddetti. Fenerbahçe Spor Kulübü kendi Federasyonu tarafından Şampiyonlar Ligi'ne gitmeye layık görülmedi.

"AVRUPA'YA GÖNDERMİYORSANIZ, SÜPER LİG'DE NASIL OYNATACAKSINIZ?" 

Bir takımın Avrupa'ya gitmesini öngörmüyorsanız Türkiye Ligi'nde nasıl oynatacaksınız sorusu inkar edilemeyecek bir gerçek. Bu kararı UEFA verdi diye işin içinden çıkmak mümkün değil UEFA bombayı TFF kucağına koydu ve kenara çekildi.

"TRABZON'UN GİTMESİ KARA MİZAH" 

Sıfır tölerans deniyor bizim Şampiyonlar Ligi'ne gidememe kararı tüm camiayı üzmüştür. Ancak onun yerine Trabzonspor'un gideceği söylenmesi ve tüm bunların sıfır tölerans çerçevesinde yapıldığının söylenmesi kara mizah olarak görüyoruz.

Hal böyleyken bizim burada çıkardığımız sonuç aslında UEFA sadece Fenerbahçe ile ilgili bilgilendirilmiştir. Diğer süreçler hakkında bilgi verilmemiştir.

Fenerbahçe Avrupa'ya gönderilmiyorsa Süper Lig'de oynamasını da doğru bulmuyoruz. Birbirine zıt iki karar olarak görüyoruz. Ortamı germemek için susmayı tercih ettik. Türk sporu açısından yapıcı bir tutum sergilediğimizi düşünüyoruz. Gördükki susararak bir yerlere varılmadığını üzülerek tecrübe ettik.

"ONURUMUZLA BANK ASYA 1. LİG'DE MÜCADELE EDECEĞİZ"

Burada tarihi bir toplantı yaptık. Böyle bir teknik kadroya sahip olduğumuz için gururluyuz. Futbolcularımız artık Fenerbahçe'nin Bank Asya Ligi'nde devam etmesinin ve bunun gerçekleşmesini bizden talep ettiler.

Biz artık onurumuzla Bank Asya ligi'nde mücadele edeceğiz dediler. Yalnızca futbolcularımız değil, Nihat Bey ve taraftarlarımız da aynı şeyi düşünüyor.  Yarın federasyona giderek bu talepte bulunacağız. Bizi Bank Asya Ligi'ne yollayın diyeceğiz. 

Bunun Fenerbahçe Spor Kulübü, Türk Futbolu, Türk Futbol seyircisi ve Fenerbahçe taraftarı açısından doğru olduğunu düşünüyoruz.

Beşiktaş'ın kupa vermesinden itibar arttı dediniz. Bizi de gönüllü olarak Bank Asya'ya yollayın çünkü Şampyionlar Ligi ile verdiğiniz karara baktığımızda bizi suçlamış oluyorsunuz. Hukuk kuralları çerçevesinde Türkiye'de bekleyip Avrupa'ya yollamamak kabul edilebilir bir şey değil,

Hocamız Aykut Kocaman ve futbolcularımıza camiayı dik tuttukları için teşekkür ediyorum. Bugün kaptanlar bir araya geldi ve herkesi buraya çağırdılar. 3 buçuk saat toplantı yaptıktan sonra bizi çağırdılar.

Medyada bu sürece çok katkı sağladı. F.Bahçe gibi 104 yıllık bir kulüp, olimpiyatlara en çok sporcu veren biri olan kulübün bugün getirildiği nokta, onurunun kırılması, itibarsızlaştırılması kabul edilemez bir durum. Bunu sadece Fenerbahçe düşmanlarına söylüyorum bu sadece Türk sporuna verilen bir zarar.


"HAYAL KIRIKLIĞI VE ÖFKE İÇERİSİNDEYİZ"

Hayal kırıklığı öfke içerisindeyiz. Biz buradayız ve devam ediyoruz. Divan Kurulu'nun doğru bir tavsiyesi var bunu bayram sonrasına erteleyeceğiz.

Bu takım ve taraftarın arzusu. Federasyon ile oturup bu işin artısını eksisini konuşacağız. Ne kadar çok konuşulursa o kadar hata yapılır. Daha fazla konuşmak istemiyorum. Çetrefilli bir süreç. Ne karar verilirse verilsin birileri şikayet edecek. Onlarda çok iyi yönetti diyemem ama onlarında yerinde olmak istemem.

Kendi kendimizi şikayet ettik, kendi kendimizi küçük düşürdük. bu kadar sıkıntı yaşayan Türkiye'nin bu konularda biraz daha aklı selim çerçevesinde davranmasını beklerdim.

"BAZI OYUNCULAR İLE YOLLAR AYRILACAK"

Hepimiz aynı gemideyiz. Tabii ki takımdan gidenler olacak. 1. Ligde devam etsekte gidenler olacak ciddi kayıplar söz konusu. Ama kim gidecek kalacak onu zaman gösterecek. Anladık ki futbolcularımız değerli, çok çok iyi teklifler var oyuncularımıza bazılarını üzülerek değerlendireceğiz.