1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Fenerbahçe'den Trabzonspor'a suç duyurusu
Fenerbahçe'den Trabzonspor'a suç duyurusu

Fenerbahçe'den Trabzonspor'a suç duyurusu

Gaziantepspor maçında açılan pankart.

A+A-

Fenerbahçe Spor Kulübü avukatı aracılığıyla Trabzon Cumhuriyet Savcılığı’na Genç Trabzonsporlular Platformu, Trabzon Emniyet Müdürlüğü, Nevzat Şakar ve Hasan Yener adına suç duyurusunda bulundu.

Konu Gaziantepspor maçında açılan pankart.

Gerekçe Genç Trabzonsporlular Platformu ve Trabzonspor Emniyet Müdürlüğü için 6222 sayılı 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzenlemesi Kanun’un 14. Maddesi.

Hakaret içeren tezahürat

MADDE 14 – (1) Spor alanlarında veya çevresinde taraftarların grup halinde veya münferiden belirli bir kişiyi hedef veya muhatap alıp almadığına bakılmaksızın duyan veya gören kişiler tarafından hakaret olarak algılanacak tarzda aleni olarak söz ve davranışlarda bulunmaları halinde, fiilleri daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, şikayet şartı aranmaksızın, failler hakkında onbeş günden az olmamak üzere adli para cezasına hükmolunur.

(2) Spor alanlarında veya çevresinde toplum kesimlerini din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeterek hakaret oluşturan söz ve davranışlarda bulunan kişi, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Birinci ve ikinci fıkralarda tanımlanan suçların yazılı pankart taşınması veya asılması ya da duvarlara yazı yazılması suretiyle işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Nevzat Şakar ve Hasan Yener için de pankart konusunda yaptıkları açıklamalar nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun suçu veya suçluyu övmeye yönelik 215. Maddesi gereğince suç duyurusunda bulunuldu. Bu madde 2 yıla kadar hapis içeriyor.