1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Fenerbahçe'ye 3 yıl ceza şoku!
Fenerbahçe'ye 3 yıl ceza şoku!

Fenerbahçe'ye 3 yıl ceza şoku!

"Avrupa kupalarına alınmayacak"

A+A-

 UEFA normlarına göre Fener çekilse 1 yılla yırtacaktı. TFF çektiği için Fenerbahçe 3 yıl Avrupa kupalarına alınmayacak.

Şike soruşturması Fenerbahçe'nin başına uzun yıllar bela olacak gibi. Sarı lacivertlileri kötü günler bekliyor.  Şampiyonlar ligine alınmadığı için UEFA ve TFF'yi topa tutan Fenerbahçe 3 ya da 5 yıl Avrupa kupalarından men edilme tehlikesiyle karşı karşıya. Sadece Fenerbahçe değil Beşiktaş ve Trabzonspor da sarsılacak.

Akşam gazetesi Fenerbahçe'ye gönül verenleri şok eden haberle okurların karşısına çıktı. Bahri Çiftçi imzalı haberde UEFA'nın Fener'i yakacak talimatlara yer verildi. İşte o şoke eden haber:

G.Saray Başkanı Ünal Aysal, önceki gün Habertürk'e yaptığı açıklamada 'F.Bahçe bu sezon Şampiyonlar Ligi'ne gidemedi. Ancak seneye onlarla birlikte Avrupa'da çok büyük işler yapacağız' yorumunda bulundu...

G.SARAY Başkanı'nın bu açıklaması kamuoyunda büyük ilgi uyandırdı. Ancak bir şerh vardı: F.Bahçe şampiyon olursa seneye Şampiyonlar Ligi'ne gidebilecek mi?

Sion UEFA'yı mat etti
İsviçre mahkemesi Avrupu Ligi'nden men edilen FC Sion takımının itiraz davasında men kararını bozarak FC Sion'un tekrar Avrupa Ligi'ne dahil edilmesi kararı verdi. Mahkeme kararı "Adalet için argümanların ikna edici olmaması ve UEFA tarafından alınan bu kararın kendi düzenlemelerine aykırı olması nedeniyle haksız olduklarına karar verilmiştir" şeklinde açıkladı.


Mahke ayrıca UEFA'ya men kararını bozmadığı her gün için 1000 İsviçre Frankı para cezası verdi ve 33.000 Franklık yasal mahkeme masraflarının da UEFA tarafından ödenmesine hükmetti.

PLATİNİ İZİN VERMEYECEK!

İŞTE bu sorunun yanıtı ilginç. Çünkü F.Bahçe'yi Şampiyonlar Ligi'nden atan UEFA Başkanı Michel Platini hiç de Ünal Aysal gibi düşünmüyor. Çünkü Platini'ye göre F.Bahçe, devam etmekte olan şike soruşturmasına rağmen Şampiyonlar Ligi'nden çekilmeyerek, UEFA talimatlarını çiğnedi. Futbol Federasyonu tarafından Avrupa'dan çekildi. Bu da 3 yıl ceza gerektiriyor... 

EMİR BÜYÜK YERDEN GELDİ

FRANSIZ Başkan bu görüşünü her yerde savunurken 'Talimatlar ne diyorsa uygulayın' emrini verdi. Peki o talimatların ana fikri ne?

1. ŞİKEYE adı karışan kulüp kendisi çekilirse 1 yıl ceza alır.

2. O kulüp eğer organizasyondan çekilmez, ilgili federasyon kulübü çekerse 3 yıl ceza verilir.

3. HEM kulüp hem de federasyon Devler Ligi'nden feragat etmezse o zaman karar UEFA'ya kalır, ceza da minimum 5 yıl olur.

YALAN BEYANDAN CEZA

İŞTE UEFA'ya göre işin aslı böyle... Bu tabloya göre UEFA resmen 'çekil' dediğinde çekilmediği için F.Bahçe Play-Off'ta Süper Lig'i şampiyon bitirse dahi 'yalan beyan'dan dolayı Şampiyonlar Ligi'ne alınmayacak. Bu sezon cezasını çeken, Sarı-Lacivertliler, 2012-2013 ve 2013-2014 sezonlarında da Avrupa'dan mahrum kalacaklar...

MAYIS'TA RESMEN TEBLİĞ

BU karar mayıs ayında F.Bahçe'nin kümede kalması ve Avrupa bileti alması halinde UEFA tarafından resmen tebliğ edilecek... 

YANİ UEFA Fener'i Avrupa'ya almayacak. 3 yıl Şampiyonlar Ligi'ne katılamamanın F.Bahçe'ye maddi maliyetinin 100 milyon euroyu bile aşabileceği hesaplanıyor.

Iste o talimatlar

UEFA YARGIYI BİLE BEKLEMİYOR

UEFA Ana Statüsü Madde 50: Doğrudan ya da dolaylı olarak bir maçın sonucunu ayarlama ya da etkileme aktivitesinin içinde yer alması halinde UEFA müsabakalarına katılımı herhangi bir yargı ya olası disiplin tedbirine gerek görülmeden reddedilir.

HERKESTEN TEMİZ KAĞIDI ALIYOR

Şampiyonlar Ligi Statüsü Madde 2.04, Fıkra G: (Kulüpler) Ulusal ya da uluslararası bir maçın sonucunu ayarlamaya ya da etkilemeye doğrudan ya da dolaylı olarak katılmadığını UEFA yönetimine yazılı olarak taahhüt eder.

ÇEKİLİNCE 1 YILLA YIRTMANIN YOLU

Şampiyonlar Ligi Statüsü Madde 2.05: UEFA, ana statüsünün 50. maddesi doğrultusunda ulusal ya da uluslararası bir maçın sonucunu doğrudan ya da dolaylı olarak ayarlamaya ya da etkilemeye çalışan kulübün turnuvaya katılmasına izin vermez. Bu süre bir futbol sezonudur. Ulusal ya da uluslararası yönetimler, tahkim mahkemeleri ya da ulusal mahkemeler bu kulübün UEFA kulüp müsabakalarına katılmasını engellerse UEFA, ayrıca bir sezon men hükmünü uygulamaz.

KATMERLİ CEZAYI DİSİPLİN VERİYOR

Şampiyonlar Ligi Statüsü Madde 2.06: UEFA'nın men kararının yanı sıra Disiplin Kurulu da ayrıca ceza verebilir.