1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Fenerbahçe'ye kötü haber
Fenerbahçe'ye kötü haber

Fenerbahçe'ye kötü haber

TFF deliller çerçevesinde gerekeni yapacağını söyledi...

A+A-

Kastamonu'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Köylü, bir süre önce 6222 sayılı ''Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi''ne dair kanunun hazırlanmasında görev aldığını hatırlatarak, söz konusu yasayla  şike ve teşvik priminin suç olarak kabul edildiğini hatırlattı.

Şike iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında bazı kulüp yöneticilerinin kuvvetli şüphe ile tutuklandığını belirten Köylü, Türkiye  Futbol Federasyonunun ( TFF) deliller çerçevesinde gerekeni yapacağını söyledi.

İddiaların adli ve disiplin cezası olmak üzere iki ayrı boyutu olduğunu dile getiren Köylü, soruşturmanın adli ceza boyutuna mahkemelerin karar vereceğini, disiplin cezasının ise  TFF'nin sorumluluğunda olduğunu bildirdi.


"ANLAŞMA OLDUKTAN SONRA PARA VERMEN ÖNEMLİ DEĞİL"

Sporda  şike iddialarının yıllardır dikkate alınmadığını ifade eden TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Köylü, sözlerine şöyle devam etti:

''Şike ve teşvik iddialarını yıllardır önemsiz ve ciddiyetsiz bir konu olarak algılandı. Bunun karşısında bir ceza uygulanmadı. Tabi ne yapılabilirdi diye soracak olursanız, önceden de disiplin cezaları uygulanabilirdi. Türkiye'de ikisi de fazla işlemedi. Günümüzde  şikeyle ilgili bir mevzuat var.  Futbolda şiddet ve düzensizliğin önlenmesi için bu yasayı yaptık. Bu düzenlemeler yapılırken başından sonuna kadar ben konunun içindeydim.

Şike nasıl meydana geliyor diye soracak olursanız;  şikenin meydana gelebilmesi için iki kişi arasında anlaşma olması gerekli. Para olur veya başka bir menfaat olur bu fark etmez. Taraflar arasında bir anlaşma bu yönde varsa  şike tamamlanmıştır. Hatta o müsabaka oynanmamışsa bile  şike yapılmıştır. Müsabaka oynanmıştır fakat  şike anlaşmasına uygun sonuçlanmasa dahi  şike yine tamamlanmıştır. Şike anlaşma ile tamamlanır aynı rüşvet gibi. Anlaşma olduğu andan itibaren parayı vermen bile önemli değildir.''

 

''FUTBOLCULARA 5 YILDAN 12 YILA KADAR HAPİS''

Şike teklifinde bulunulan kişinin ''ben bu işte yokum'' demesi durumunda, teklifte bulunan kişinin '' şikeye teşebbüs''ten yargılanabileceğini vurgulayan Meclis Adalet Komisyonu Başkanvekili Hakkı Köylü, ''Şike teklif eden kişi kulübün yöneticisiyse bu kesinlikle kulübü bağlar'' dedi.

Ancak futbolcuların karıştığı  şike olaylarında kulübün zarar görmeyeceğini savunan Köylü, ''Bundan futbolcu zarar görür. 5 ila 12 yıla kadar cezası var  şikenin. Eğer  şike suç örgütüyle yapıldıysa bu cezalar artar'' diye konuştu.

Sporda  şike iddialarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında yaşanan tutuklamaların kuvvetli suç şüphesiyle gerçekleştiğinin altını çizen Köylü, ''Çünkü birinin tutuklanabilmesi için suç işlediğine dair kuvvetli bir şüphe olması gereklidir. Bu en önemli ve birinci şartıdır. Demek ki tutuklanan kulüp yöneticilerinde kuvvetli suç şüphesi görüldü ve mahkeme de tutukladı'' görüşünü dile getirdi.

Soruşturma kapsamında bazı telefonların dinlendiğini ve bu konuda bazı tartışmalar yaşandığını hatırlatan Köylü, şöyle devam etti:

''Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 135'inci maddesinde bazı suçlarla ilgili savcıdan izin alınarak telefon dinleme yetkisi vermişiz kolluk kuvvetine. İşte bu  şike suçu da telefon dinlenebilecek suçlar arasında yer alıyor. Şike soruşturmasında kolluk kuvveti telefon dinleme yetkisini kullanabilir.''

'' UEFA ŞÜPHE VARSA GEREĞİNİ YAP DİYOR''

Türkiye'deki  şike iddiaları üzerine  UEFA'nın da konunun üzerinde hassasiyetle durduğunu ve ''en ufak bir şüphe varsa gereğini yap'' dediğini belirten Köylü, şöyle konuştu:

''Bu konuda  TFF'nin de kendi yetki ve kuralları var. Disiplin cezası dediğimiz bu. Şimdi buradan ne anlaşılıyor diye sorarsanız, bu kulüplerin cezasını federasyon verecek.

Tutuklamalara bakılırsa kuvvetli suç şüphesine dayanarak yapıldı. Eğer  UEFA'nın 'en ufak şüphede gereğini yap' sözü doğru ise burada da kuvvetli şüphe göz önüne alınırsa,  TFF'nin bir şey yapması gerekir. Ancak ne yapacağını ben bilmem ona  TFF yöneticileri karar verecektir.''

''UMARIM SORUŞTURMA SONUNDA YANLIŞ ŞEYLER ÇIKMAZ''

TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Hakkı Köylü, Meclis'te ant içmeyen  BDP'li milletvekilleri ile  BDP'nin desteklediği bağımsız milletvekillerinin durumunu da değerlendirdi.

Silvan'da 13 askerin  şehit olduğu saldırı ve terör örgütünün durumuna dikkati çeken Köylü, ''Burada birkaç başlı bir terör örgütünden bahsediyoruz. Eylemsizlik kararı aldıklarını açıklıyorlar ancak eylemleri sürüyor. Bu da PKK'yı kimin yönettiğinin belli olmadığının bir göstergesi. Konuyla ilgili soruşturma da sürüyor. Umarım bu soruşturma sonunda yanlış şeyler çıkmaz'' dedi.

 BDP'nin tutumuna da değinen Köylü, bu partinin demokrasi içinde siyaset yapabilmesi için terör örgütüyle arasına set çekmesi gerektiğini söyledi. Köylü, '' BDP A'dan Z'ye kadar terör örgütünün yandaşı değilse, örgütle arasına set çeksin. Bu seti çekemiyorsa bunun sorgulanması gerekir. Demokrasi içerisinde siyaset yapıyoruz diyorsan terör örgütüyle birlikte hareket edemezsin. Terör örgütünden kendisini soyutlayacaksın, terör örgütü temsilcisi gibi davranmayacaksın'' diye konuştu.