1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Fener'e mesaj: Hadi yenilin de şampiyon olalım!
Fener'e mesaj: Hadi yenilin de şampiyon olalım!

Fener'e mesaj: Hadi yenilin de şampiyon olalım!

Trabzonsporlu Alanzinho ve Jaja soruları yanıtladı. Bilica ile basına yansıyan görüntülerden pişmanlık duyduğunu söyleyen Jaja, Fenerbahçe’de arkadaşları olduğunu, “Hadi yenilin de şampiyon olalım” diye onlara takıldığını söyledi. Alanzinho ise Şenol Güne

A+A-

Trabzonspor’un Brezilyalıları Alanzinho ve Jaja, NTV Spor’dan Hakan Gündoğar’ın sunduğu programda sorulara yanıt verdi.

Trabzon’a alışabildiniz mi?

Alanzinho: Burada iki yılı geride bıraktım. Herkesle olumlu ilişkiler geliştirdim. Burası daha önce oynadığım ülkelerden farklı. Trabzon’un kendine özgü gelenek ve alışkanlıkları var. Bütün bu farklılıkları aşıp kendime ait bir hayat oluşturmayı başardım. Burada çok güzel ilişkilerim var.

Jaja: ilk geldiğimde çok sıcak karşılandım. Hızlı bir şekilde de gruba uyum sağladım. Bir Brezilyalı olarak Alanzinho’nun da büyük desteğini gördüm.

Şampiyonluk şansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Alanzinho: Ligin ilk yarısında çok iyi bir performansla büyük avantaj yakaladık. Ancak unutulmamalı ki lig maratonu uzun bir maraton. Avantajımızı kaybetmiş olabiliriz ama şansımızı koruyoruz. Burada bir hata aramak gerekmiyor. Futbol bir hatalar oyunu. Ligin bitimine dört maç kaldı. Şampiyonluk için bizim de şansımız Fenerbahçe kadar. Birisi kaçar diğeri onu yakalamaya çalışır. Futbol oyunun doğasında bu döngü vardır. Onlar oynadıkları son maçta 3-1 geriye düştüler. Geriye 30 dakika kalmıştı. Her şey ters yüz oldu ve bambaşka bir sonuç ortaya çıktı. Bu çok güzel bir örnek. Biz de inancımızı yerinde tutarak yarışta kalmaya devam ediyoruz.

Jaja’nın son haftalardaki düşüşünün sebebi nedir?

Jaja: Başından beri aynı ciddiyetle çalışıyorum. Daha fazla sorumluluk almamız gerekiyor. Elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. Her oyuncu mutlaka inişli çıkışlı dönemi yaşar. Benim amacı bu dönemi en kısa sürede atlatmak. Burak’la özel çalışmalar yapıyoruz. Taraftarlarımızın beklentilerine karşılık vereceğiz. Taraftarımızın isteklerine yanıt verdiğimi düşünüyorum. Onlarla aramızda iyi bir iletişim var.

Daha önce bulunduğunuz ülkelerde, hakemlerin Türkiye’deki kadar konuşulduğuna şahit oldunuz mu?

Alanzinho: Nereye giderseniz gidin şu durum değişmez. İşler olunda giderken kimse hakemlerden ya da başka unsurlardan şikayetçi olma ve mutlulukla hayatını devam ettirir. İşler kötü gittiğinde burada da çoğu zaman günah keçisi hakemler oluyor. Bununla gittiğiniz her ülkede karşılaşabilirsiniz. Bu benim için sağlıklı bir ruh hali değil.

Bilica ile arkadaşlığın hakkında neler söyleyebilirsin? Basına yansıyan görüntülerinden pişmanlık duyuyor musunuz?

Jaja: Hepimiz şunun bilincindeyiz. Artık çok önemli bir döneme girdik. İki takım karşı karşıya ve şampiyonluk için rekabet halindeyiz. Ama arkadaşlık bunlardan bağımsız. Birbirimizle şakalaşıyoruz. Ben onlara ‘hadi bir an önce kaybedin de şampiyon olalım’ diye takılıyorum. Onlar da bana buna benzer espriler yapıyor. Arkadaşlarımla birlikte olmak için dışarıya çıktım ve bazı tatsız görüntüler ortaya çıktı. O görüntülerden memnun değilim. Ne zaman idman yapmak gerekir, ne zaman eğlenmek gerekir bunları ayırt edecek biriyim. O tamamen eğlenme zamanıydı. Ben de ortaya çıkan görüntülerden rahatsız oldum. Ama benim de özel bir hayatım var. İnsanların özel hayatımı tahrip etmeden bana saygı duymalarını bekliyorum.

Şenol Güneş nasıl bir teknik direktör?

Alanzinho: Hocamız buraya gelmeden öne ben ciddi sorunlar yaşamıştım. Çok az oynuyordum. Forma şansı bulamıyordum. Şenol Güneş’in buraya gelmesiyle benim ve takımın hayatında büyük değişiklikler oldu. Kulübe ve şehre uyum sağlamamda büyük yardımı dokundu. Takım başkalaşım geçirdi. Kendisi sözlerine büyük önem verilen biri. Trabzonspor’a geldiğim ilk günü unutmadım. Norveç’te böyle bir fanatizmle karşılaşmamıştım. Bana sürekli iyi davrandılar.

Kolbastıyı nasıl öğrendiniz?

Alanzinho: Benimki bir uyarlama çalışması. Benim burada oynadığım ilk maç Ankaraspor maçıydı ve bir deplasmandı. Maçtan sonra oyuncuların dans etmeye başladıklarını söyledim. Ritmin de sambaya çok yakın olduğunu fark ettim. Kendiliğinden bazı figürler ortaya koydum. Ama henüz tam anlamıyla kolbastıyı öğrenemedim. Şampiyon olalım stattan havaalanına kadar kolbastı oynayarak gidebilirim dedi. Senelerdir

Jaja: Şimdiye kadar denemedim ama Alanzinho ‘sambaya benziyor’ diyorsa evde bazı çalışmalar yapabiliriz.