1. HABERLER

  2. SPOR

  3. “Fener'i yakan 2 Türk yönetici!'
“Fener'i yakan 2 Türk yönetici!'

“Fener'i yakan 2 Türk yönetici!'

"OYUNCULARIMIZI MECBUREN SATTIK"...

A+A-

 Fenerbahçe Yönetim Kurulu, sarı lacivertli kulübün, CAS'ta devam eden davası ile ilgili gelişmelere dair bir basın toplantısı yapıyor.


İşte Ali Koç'un konuşmasından kısa başlıklar;

Şampiyonlar Ligi'ne gönderilmemizle ilgili çok cciddi endişelerimiz olduğunu söylemiştik. 

UEFA'nın muhatabı yerel federasyonlardır. UEFA tatmin olmadığı süreçlerde yani böyle karmaşık bir ortamda devreye girer. Türkiye'de 3 Temmuz'da başlayan süreç emniyetimiz, savcılık tarafından sunulan bilgiler çerçevesinde federasyonumuz kendilerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirdi.

UEFA maksadını aşarak Türkiye'ye bir ziyarette bulunmuştu. Adeta bir kampanya ile bütün soruşturmanın Fenerbahçe üzerine yıkıldı. Başkanımızın ve diğer arkadaşlarımızın kendilerini savunma hakkı verilmeden kamuoyunda yargılandı.

15 Ağustos'ta Etik Kurulu raporuyla ilgili TFF'den bir açıklama yapılmıştı. Bize söylenen bu raporun sadece TFF Başkanı tarafından görüldüğüydü.

Bu toplantıdan çıkartılması gereken kişi ve kurumların savunma haklarının kullanılmadığı ve savcılıktan gerekli bilgilerin verilmediğidir. o gün anlam veremediğimiz ancak bugün anladığımız iki bölüm vardı. O gün sadece Fenerbahçe ile ilgili bir bölüm okundu. İkincisi ise TFF Başkanı'nın "kendini şüpheli gören varsa Avrupa'ya gitmesi" demesiydi.

UEFA Müfettişi Cornu, Savcı Mehmet Berk'i ziyaret etti. Orada TFF Başkanı da bekliyordu. Sayın Cornu gizliliği ihlal etmeden acaba futbol tarafında bir soruşturma başlatılıp başlatılamayacağını sordu. Savcıya sorulan her sorudan olumsuz yanıt alındı.

"UEFA'nın sıfır tolerans politikasında çifte standart oldu"

"UEFA, Fenerbahçe'nin TFF'nin kararıyla Şampiyonlar Ligi'nden men edildiğini açıkladı."

"UEFA, men kararını TFF'ye bağlayarak hukuki sorumluluktan kaçmak istedi."

"TFF, kendi sitesinde yayınladığı metinle, UEFA'ya gönderdiği metin arasında değişiklik yaptı."

"Kendi basını tarafından küme düşürülmüş bir takıma transfer yapmanın zorluğunu yaşadık."

"OYUNCULARIMIZI MECBUREN SATTIK"

- Şampiyonlar Ligi'ne alınmadığımız günlerin ardından büyük sıkıntılar çektik. Kimse de çektiğimiz sıkıntıları tahmin edemez. Oyuncu kadromuzdan bir kısım ismi mecburen, bazılarını ise tercihen göndermek zorunda kaldık. Yine mecburen geçen seneye oranla bu yıl daha zayıf bir takım kurmak zorunda kaldık. 

- UEFA'nın aldığı kararın ardından bizi 5. takım olarak Şampiyonlar Ligi'ne almalarını istedik, kimseyi bizim yerimize Avrupa'ya alın demedik. 

Ali Koç'un ardından ise sözü alan Avukat Emin Özkurt, Fenerbahçe Kulübü'nün CAS'a açtığı dava ile ilgili ulaşılan bilgileri paylaştı...

- Fenerbahçe Spor Kulübü'nün hakkını, spor ailesi içinde aramak adına CAS'ta arama yoluna gittik. 1 Eylül tarihinde İsviçre'de de davamızı açtık. Kulüp ve TFF'den savunmalarını elde ettikten sonra da süreci yakından takip ettik.

- Men kararı TFF ve UEFA'nın ortaklaşa aldığı bir harekettir.

- UEFA, TFF'yi kararı konusunda serbest bırakmıştır. TFF'nin de kulübün Şampiyonlar Ligi'ne gidebilme konusunda aldığı karar da ortadadır.

"UEFA İLE TFF ORTAK HAREKET ETMEKTEDİR"

- Etik Kurulu belgeleri incelemeye başlamıştır, doğrudur. Ancak bu kurul oluştuğundan beri kaç kişi ifadesi alınmak üzere emniyete gitti? Buna göre Etik Kurulu raporu etkisiz ve geçersizdir.

- Fenerbahçe'nin ceza alması için eksik olan etik kurulu raporundan hareket edilmiştir.

- Türkiye'yi bu kadar komik ve küçük duruma düşürmek ülkemize yakışmayan bir durum. Milyonlarca Fenerbahçeli'nin onuru ile oynandı.

Ali Koç "İki kişi Fenerbahçe'nin geleceği ile oynadı. (Lutfi Arıboğan, İlhan Helvacı) Aksi kanıtlanıncaya kadar herkes masumdur. Kulübümüz, bir kum torbasına çevrilmeye çalışılmaktadır. Hiçbir disiplin soruşturması olmadan yargılama çabası nedir?" dedi ve bu iki ismi istifaya çağırdı.

- Biz kabul edilemeyecek bir şekilde Şampiyonlar Ligi'nden men edildik.

- Zamanı geldiğinde TFF, UEFA'ya 'muhattabınız biziz, biz yargıdan çıkacak gizlilik kararının kalkıp karar verildikten sonra biz içimizde çözeriz. Bize baskı yapmayın' diyebilmeliyldi.

"TFF, UEFA KARŞISINDA DİK DURAMADI" 

- TFF, UEFA'nın karşısında dik duramadı. İçimiz yanıyor. Kamuoyundan da bize, Türk futboluna yapılan bu olayın ardından herkesin desteğini bekliyoruz.

- Halen 16 Ağustos sonrası açıklamaları yayınlanmadı. 16 Ağustos'tan sonra TFF ile UEFA arasında yapılan yazışmaları biz de görmek istiyoruz.

- Yaşananlar kararların objektif olmadığını gösterdi.