1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Fesuphanallah!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Fesuphanallah!

A+A-
Trabzonspor’un tüm sorunları bitmiş, futbolu çok iyi anlayan(!) bizlerin, söylemlerine bakın! ‘Hami gitti, gidiyor! Zaten o bu işten anlamaz! Ersun geliyor kurtulduk’vs. vs..!  Hami hocanın yanlışları olabilir ama bu bakış kanımca çok sağlıksız!
 
Bordo Mavili kulübün geçmişten beri gelen sıkıntılarının devam ediyor olması ile teknik heyeti özdeşleştirmek mantıklı bir yaklaşım mıdır Allah aşkına? Trabzonspor’un  içinde bulunduğu durumun sorumlusu, bugünkü teknik heyet midir? Bu adamlar buraya geleli daha bir buçuk ay oldu. Ne yapacaktı? Sezon başında tatil yapmış bir oyuncu gurubuna antrenmanlarda yükleme mi  yapacaktı? Sezon içinde oyuncuya yükleme yapılmaz beyler!  Oyuncu, antrenmanı sezon başı kampında yer! Devre arası kampında küçük bir takviye daha yapılır! Futbolu bilmeden bol bol atıyoruz, hayırdır? Bugün bu takım güçsüz, fizik güç olarak yetersiz ise bunu iki ay evvel gelmiş hocaya bağlamak, futbol cahilliği olur! Ne yapsın Hami hoca? Takır takır oynayan bir ekip vardı da, o  gelince mi Trabzonspor dökülmeye başladı? Hami hoca mı, Makedonya kampında futbolcuların gruplaşmasını, birbirleri ile hesaplaşmasına müsamaha gösterdi? Hami hoca mı, barışacak oyunculara ‘hayır barışmayın’ dedi? Hami hoca sahaya, bir defa olsun tam kadro mu çıkabildi? Hangisi, lütfen söyleyin! Kendi evladımız ya! Zaten  inancımız yok. Bizden bir ya! Kovalım gitsin! Nasıl bir milletiz, nasıl bir taraftarız biz hakikaten? Yahu kardeşler! Elin tepeden bakan, kendini beğenmiş,  sevdalıkları ile meşhur adamını, bizim Hami’mize üstün kılıyoruz öyle mi? Ne verdi bizeel oğlu? Hami ayda 100 bin alırken,  o bir trilyon aldı! Ondan mıdır ona olan istek? Hami, oyuncuları derleyip toparlamak için evlerine kadar gidip, futbolcularıyla birebir arkadaş olarak, onları olayın içine çekmeye çalışırken, bu sizin kurtarıcı diye baktığınız zat, daha geçen sezon oyuncularının yüzüne bile bakmadan, haftanın dört gününü sevgilisinin kollarında geçirmedi mi? Çok mu süper bir teknik adammış?  Neredeydi geçen yıl ki güzel futbol, güzel sonuçlar?  Yoksa unuttuk ve  balık hafızalı mı olduk ne dersiniz? Ha pardon, beyefendiye 300 milyonluk takım kuralım verelim! Öyle mi? Peki bizden birine sabredelim de varsa imkanımız öyle bir takımı ona teslim edelim!   Siz 2008-2009 yılında kurulan kadroya harcanan parayı biliyor musunuz? Bugün bu kulübün 400 milyon borcu varsa ve başkanı ağlamaktan bir hal olmuşsa, bakmayın siz bugünkü başkanın söyleyemediğine(!) o kurtarıcı gözüyle baktığınız teknik adama kurulan kadro sebebiyle, bugünkü borcun temelleri o günlerde atılmıştır! Ha pardon! Bu adam bizi 40 yıl üzerine şampiyon yaptı, UEFA’da finale taşıdı da biz mi bilmiyoruz yoksa! Ya da alınışlarında payı olduğu Cale, Gabriç, Colman, Alanzinho gibi yabancılar, dünya yıldızıydı da biz mi bilmiyoruz dersiniz? Bu kurtarıcı dediğiniz adam, hayatı boyunca iki menajerle çalışıp onların dışında kimselerden futbolcu almamıştır! Nedendir dersiniz? Adı baş köşelerde geçen söz konusu teknik adam, Aziz Yıldırım’ın  sağladığı imkanlarla zar zor bir tane şampiyonluk görmüş! Milli takım dahil, ne başarı elde etmiş? Söyleyin de bilelim! Yazık vallahi yazık ve günah! Biz bu akılla daha çok bekleriz!
 
Arkadaşlar, Trabzonspor’un  en son sorunu  Hami Mandıralı’dır! Günaha giriyorsunuz! Kul hakkı yiyorsunuz! Bu kulüp yıllardır yanlış yönetimlerin, camia içi parçalanmışlığın, yanlış yapılanmanın, futbol takım içi gruplaşmanın, geçmişten futbolculara verilen tavizlerin, sezon başı fizik güç olarak iyi hazırlanamayışının, iç ve dış düşmanlar tarafından tarumar edilerek, ruhsal çöküntüye düşmenin sıkıntılarını yaşıyor! Bu takım, bugün bu halde ise bunda sorumluluğu en az olan Hami hoca ve arkadaşlarıdır. Bakın bir tek örnek vereyim size! Çok basit bir örnek. Onur, Cavanda, Aykut, Salih, Mehmet Ekici, Okay Yokuşlu, Aytaç, Güray, Erkan, Konya maçında yine yok! Suçlu Hami mi? Adam geldiği günden beri bunları yaşıyor? Daha düne kadar Cardozo’da sakattı! Bir hafta 5 eksik, diğer hafta 9 eksik! Bir hafta bilmem kaç oyuncu eksik! Hami hoca mı bunun sorumlusu? Ayrıca, devre arasında takıma takviye şartken, Hami hoca mı ısrar etti ki ‘Gidin bana yılda 6-7 gol atan Muhammet ile 28 yaşına kadar kimsenin dikkatini çekmemiş Güray’ı alın’  diye! Camia bölük pörçük, Trabzonspor üzerinden hala küslükler yaşıyor ve hesap görüyorsa, yönetim devre arası gerekli takviyeyi yapamamışsa, oyuncu gurubu ruhsal travma ve kendi içinde ki kindar bakışları hala atamamışsa, TFF tüm gücü ile ‘bitirmek’ için yükleniyorsa; ‘Teknik heyetimiz değişmeli’ demek, vicdan sızlatan bir durum olsa gerek!  Hocanın hata yapması başka şey, kurtuluşu onun ayrılmasında görmek ayrı şey! Eğer siz mantıklı düşünür ve vefalı olursanız, en çok desteği kendi evladınıza verirsiniz!
 
Trabzonspor’un hasta olduğu hepimizin malumu! Bu doğru. Fakat eğer teşhisi teknik heyet olarak koyarsanız, yanlış yaparsınız! Belki de teknik heyet, hastalıklı bölgenin en son ve en küçük parçasıdır. Kanımca, tedavi için teşhisi başka noktalarda aramak, çok daha sağlıklı olur! ‘Hami gidecek, sorunlar çözülecek’ şeklinde bakanlar için söylenecek tek söz var! Fesuphanallah!
 
Önceki ve Sonraki Yazılar