1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Filipinler'de tarihin en güçlü kasırgası
Filipinler'de tarihin en güçlü kasırgası

Filipinler'de tarihin en güçlü kasırgası

Filipinler’de hızı saatte 350 kilometreye ulaşan Haiyan tayfunu 29 bölgeyi tanınmayacak hale getirdi. 4 kişi hayatını kaybederken uzmanlar tarihin en güçlü kasırgası yorumunu yaptı.

A+A-

Filipinler’de binaları yıkan, toprak kaymasına neden olan ve en az 4 kişinin ölümüne yol açan Haiyan tayfunu ülkeyi alarma geçirdi. Hızı saatte 350 kilometreye ulaşan tayfun nedeniyle 720 bin kişi tahliye edildi. Tahliye edilenler arasında 7,2’lik depremle sarsılan Bohol bölgesinde hâlâ çadırlarda kalan binlerce depremzede de yer alıyor. Tayfunun 12 milyon kişiyi etkileyeceği tahmin ediliyor.

AĞAÇLAR YOLLARI KAPATTI

Meteoroloji uzmanları Haiyan’ın tarihteki en güçlü kasırga olabileceğini söylüyor. Tayfun, pek çok bölgede elektrik ve telefon hizmetlerinin verilememesine neden oldu. Kırsal kesimde toprak kaymaları ve ağaçların devrilmesiyle yolların kapandığı, evlerin çatılarının uçtuğu, yoğun yağışın görüş mesafesini bir hayli düşürdüğü belirtildi.

Hasar tespit edilemiyor

Gö­rev­li­ler, tay­fu­nun vur­du­ğu böl­ge­ler­de ya­şa­yan­la­rı tah­li­ye et­mek için yo­ğun ça­ba har­cı­yor. An­cak tay­fu­nun en şid­det­li vur­du­ğu böl­ge­le­re ula­şı­la­ma­dı­ğı için ha­sa­rın tes­pit edi­le­me­di­ği be­lir­ti­li­yor.

KAYNAK - BUGÜN GAZETESİ