1. HABERLER

  2. MEDYA

  3. Filmlerin Görüntü Kalitesi Hakkında
Filmlerin Görüntü Kalitesi Hakkında

Filmlerin Görüntü Kalitesi Hakkında

Filmlerin Görüntü Kalitesi Hakkında

A+A-

Sinema içerisinde izleyeceğiniz filmler dev ekranlarda yayınlandığı için blu-ray kalitesinde yani 1080p kalitesinin tam karşılığını alırken 4K olarak hatta 8K olarak yayınlanmaya başlandı .Filmlerin her ne kadar kalitesi 1080p denilse de sunulan görüntü  gerçekten 1080p olmayabilir ki bunu internetten indirdiğiniz bir 1080p film ile blu-ray olarak indirdiğiniz bir filmi karşılaştırdığınız zaman anlayacaksınızdır ki zaten blu-ray filmlerin boyutları çok daha büyüktür.  

 

En düşük film kalitesi olarak 144p olarak bilinmektedir ki  bu kalite ile sulu boyalar ile yapılmış resimlerin  hareketlerini izlemekten farksız olacaktır. Günümüz içerisinde bu kalite artık kullanılmamaktadır ki zaten kullanılamamaktadır. Bir film 144p kalitesinde olduğunda maksimum 200 MB boyutunda oluyor .Çok kota dostu olabilir ancak full hd film izlemenin hiçbir zevki olmayacaktır. Sadece ses önemli dediğiniz zaman kullanılabilir.

 

240p kalitesi ise henüz telefonlarda kullanılan ancak günümüz içerisinde 4K çıkmışkan 240p kullanmak çok abes kaçmaktadır .Bir film izlemek istediğiniz zaman maksimum 400 MB olabilmektedir .

 

İzlenebilecek Kaliteler

 

360p kalitesindeki filmler ise orta boy bir telefonunuz varsa yani 2 ile 3 inç ekrana sahip bir telefonda rahatlıkla izlenebilir ancak detaylara önem veriyorsanız izlemek zevk vermeyecektir .Boyutları ise 500 MB  olabilmektedir .

 

480p kalitesinde Hint filmleri izlemek isteyenler genelde mecburiyetten olarak veya AKK sınırına gelmiş ise mecburi olarak izliyor ancak telefon ile izlendiği zaman pek sorun çıkartmayacaktır .Ancak TV bağlantısı yaparsanız görüntü çok bozuk olacaktır .

 

720p kalitesindeki filmler ise ülkemiz içerisinde en yaygın olarak kullanılan ve en stabil bir görüntü netliği sunacaktır . Ayrıca telefonlarda izlemek istediğiniz zaman yeterli bir görüntü sunacaktır .Bilgisayar ekranları 15.6 olanlar içinde idealdir ancak Full HD veya 4K bir televizyon için yetersizdir ki günümüzde filmler 4K olarak yayınlanmaya başlandı .İnternet üzerinde çoğu filmi 720p kalitesinde bulabilirsiniz ki en çok tercih edilen kalitedir . İnternet hızı sınırlı olunca 720p kalitesinde takılı kalınıyor ki bazı internet sağlayıcıları 720p ikinci şans filmini izlenmesine bile imkan vermeyecek derecede yavaş bir internet sağlıyor .