1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Fındığa Rekor!
Fındığa Rekor!

Fındığa Rekor!

Devletten Fındığa 3 Yılda Rekor Destek...

A+A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, 2009-2011 yılları arasında 14 il ve 105 ilçede fındık üreticilerine 2 milyar 100 milyon lira destekleme ödemesi yaptığı bildirildi.

 Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından yapılan yazılı açıklamada, fındık üreticilerine son 3 yılda yapılan alan bazlı gelir desteğiyle ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bir rapor gönderildiği belirtilerek, söz konusu desteğin bu yılı da kapsayacak şekilde devam etmesi için talepte bulunulduğu ifade edildi.

 

Açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından gönderilen yazıda, 2009-2011 yılları arasında uygulanan Yeni Fındık Stratejisi kapsamında fındık dikimine izin verilen 14 il ve 105 ilçede fındık üreticilerine toplamda 2 milyar 100 milyon lira destekleme ödemesi yapıldığı kaydedildi.

 

Üreticilere desteklemelerin bu yıl da sürmesi için çalışmaların devam ettiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

"2012 yılında ruhsatlı alanlarda fındık üretimi yapan çiftçilere Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği Ödemesi yapılması konusu 2 Ağustos 2012 tarihinde yapılan Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu (TDYK) toplantısında gündeme alınmıştır. Rekolte, arz talep dengesi, maliyet ve üretici gelirleri yönünden değerlendirilmekte ve bütçe imkanları çerçevesinde desteklemeye dair gerekli iş ve işlemler sürdürülmektedir."

 

Fındık üreticilerine söz konusu destekleme kapsamında dekar başına 150 lira ödeme yapılmıştı.