1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Fındığı olanlar bu habere dikkat!
Fındığı olanlar bu habere dikkat!

Fındığı olanlar bu habere dikkat!

Fındığı olanlar bu habere dikkat!

A+A-

Dünya üretiminin büyük bölümünü sağladığımız fındıkta verim ve kaliteyi tehdit eden külleme hastalığı ile ilgili yapılacak mücadelenin stratejini belirlemek üzere düzenlenen çalıştay 25 Ekim Salı günü Trabzon’da yapılacak.

 

Trabzon Ticaret Borsası Çok Amaçlı Toplantı Salonu'nda yapılacak  ve saat 09.00’da başlayacak Fındıkta Külleme Çalıştay'ına fındık sektörü ile ilgili resmi ve özel kuruluşların temsilcilerinden oluşan yaklaşık 150 kişinin katılması bekleniyor.  Fındık konusunda çalışmaları bulunan Ankara Üniversitesi (AÜ) eski öğretim üyelerinden Prof. Dr. İlhami Köksal'ın moderatörlüğünde yapılacak çalıştayın birinci bölümünde, AÜ öğretim üyelerinden Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü'nden Prof. Dr. Fikret Demirci, "Fındıkta Külleme", Prof. Dr. Yeşim Okay, "Fındıkta Yetiştirici Gözüyle Külleme", Prof. Dr. Nevzat Artık, "Küllemenin Fındık Kalitesi Üzerindeki Etkileri", Fındık Araştırma Enstisü'nden Dr. Arzu Sezer'de, "Külleme Hastalığının Fındık Alanlarındaki Coğrafi Dağılımı" konularında bildiriler sunacaklar.

 

İkinci bölümde ise, çalıştaya fındık sektörü ile ilgili tüm kesimlerden davet edilenlerin görüş ve önerileri alınacak. Trabzon Ticaret Borsası’nın öncülüğünde 2013’de başlatılan Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında organize edilen çalıştaydaki görüş ve öneriler daha sonra bir rapor haline getirilip kitapçık şekliyle bastırıldıktan sonra Ankara’da yapılacak geniş katılımlı bir toplantı ile fındık üreten illerin milletvekilleri ile ilgili bakanlık temsilcilerine verilip, mücadelenin bütünlük halinde gerçekleştirilmesi için devletin yaptırımları talep edilecek.