1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Fındık fiyatı tepki çekmeye devam ediyor!
Fındık fiyatı tepki çekmeye devam ediyor!

Fındık fiyatı tepki çekmeye devam ediyor!

Ordu'da 18 ilçenin ziraat odası başkanından ortak tepki...

A+A-

Türkiye'de düşen fındık fiyatları can sıkmaya devam ediyor. TZOB  Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları  Koordinasyon Başkanı Arslan Soydan yaptığı açıklamada Toprak Mahsulleri Ofisi'ne çağrıda bulunarak artık devreye girmeleri gerektiğini söyledi.

 

Ordu'nun 18 ilçesinin ziraat odası başkanları ile ortak olarak yapılan basın açıklamasında fındık fiyatlarının artmamasına tepki gösterildi.

 

Son dönemde fındık fiyatının 7 TL civarına düşmesinin can sıkan bir gelişme olarak değerlendiren Soydan, Türkiye'de fındık denilince akla Karadeniz'in geldiğinin altını çizerek " Son aylarda Karadeniz bu konuda kan ağlıyor. 400 bin üretici, zor şartlarda ürettiği ürünüyle ülkesine milyarlarca dolar girdi sağlamak için çabalıyor. Fındık üretiminde dünyanın ilk sırasında olan ülkemizde 2 milyon vatandaş geçimini fındıktan sağlıyor. Ancak üretici 2009 yılından bugüne açıklanan fındık stratejisi serbest piyasa denilerek bir takım kişilerin kucağına itildi. Bilmekteyiz ki bu piyasa da alıcı ile satıcı ürün fiyatlarını arz ile talebe göre karşılıklı olarak belirler."

 

Fiyat düşüşüne engel olunması gerektiğini söyleyen Soydan, tıpkı et ve sütte olduğu gibi fındığın da serbest piyasa şartlarının oluşmadığını kaydetti. Rekolte tahmini yapan ihracatçılar nedeniyle fiyatların düştüğünü dile getiren Soydan " Kendi çıkarları için yaptıkları son oyunlar sonrasında fındık fiyatını 14 liradan 7 lira seviyelerine kadar indirdiler " ifadelerini kullandı

 

TMO'nun devreye girmesi gerektiğini söyleyen Soydan devletin mutlaka üreticinin yanında olması gerektiğini vurguladı

 

Üreticiye de seslenen Soydan sözlerini şöyle tamamladı ; İhracatçıların 160 bin ton kabuklu fındık ihtiyacı bulunuyor. Ve bu fındık üreticide. Yapılmak istenilen fındık fiyatı düşüyor şeklinde panik yaratıp üreticiden fındığı almaktır. Böylelikle emanetteki fındığı ucuza kapatıp yüksek kazanç sağlamak istiyorlar.  Üretici bu oyuna gelmemeli. İhracatçı fındığa ihtiyaç duyuyor ve bunu üreticiden karşılamak zorunda.