1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Fındık Piyasasına Acilen Müdahale Edilmelidir!
Fındık Piyasasına Acilen Müdahale Edilmelidir!

Fındık Piyasasına Acilen Müdahale Edilmelidir!

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Kozoğlu...

A+A-

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Kozoğlu: "TMO piyasaya girseydi, fiyatlar bu kadar düşmezdi. TMO, bu oyunu bozmalıdır. Et ve Süt Kurumunun süte müdahalesinde olduğu gibi fındık piyasasına da acilen müdahale edilmelidir"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kozoğlu, fındık fiyatlarındaki düşüşle ilgili, "Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) piyasaya girseydi, fiyatlar bu kadar düşmezdi. TMO, bu oyunu bozmalıdır. Et ve Süt Kurumunun süte müdahalesinde olduğu gibi fındık piyasasına da acilen müdahale edilmelidir." dedi.

 

Trabzon Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı da olan Kozoğlu, Ortahisar Ziraat Odası Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, fındığın Karadeniz için vazgeçilmez, gözardı edilemez bir ürün olduğunu belirterek, bölgede 400 bin fındık üreticisinin adeta gecesini gündüzüne katarak üretim yaptığını vurguladı.

 

Kozoğlu, dünya fındık üretim alanlarının yüzde 80'ini barındıran Türkiye'de, 16 il ve 130 ilçede dünyaki fındığının yüzde 70'inin üretildiğini ifade ederek, "Fındıkta dünya ticaretinin yüzde 75'i de ülkemizin elinde bulunmaktadır. Fındık bölge ekonomisinin temelini oluşturuyor. Aileleriyle birlikte yaklaşık 2 milyon insan geçimini fındıktan sağlıyor. Ülkemize 2015 yılında 2,8 milyar dolar döviz kazandıran fındıkta adaletsiz bir paylaşımın olduğu ortadadır. Rekabet şartlarının oluşmadığı, serbest piyasa sisteminin işlemediği fındıkta, yüz binlerce satıcıya karşın çok az sayıda alıcı bulunmaktadır." diye konuştu.

 

Fiyatı üç, beş ihracatçının belirlediği piyasada, esas zorluğu çeken üreticinin mağdur olduğunu savunan Kozoğlu, şöyle devam etti:

 

"Her sene rekolte tahmin oyunlarıyla fiyatları düşürmeye çalışan bu kesimler, sezon başında 14,50 lira olan fındık fiyatlarını 7,50 liraya kadar indirmiş durumdadır. Bu insafsızlıktır, fındık üreticisini açlığa mahkum etmektir, geleceği düşünmemektir. Üç, beş tekel, fındığı üreten olmazsa kendilerinin de olmayacağını gözardı etmektedir. Kendileri denizde yatlarda sefa sürerken üretici can çekişiyor. Unutulmasın ki Karadeniz'de fındık yoksa, hiçbir şey yoktur. Çiftçi de esnaf da tüccar da sanayici de ihracatçı da yoktur. Hiç kimse bindiği dalı kesmeye kalkmasın."

 

Kozoğlu, "Fiyatlar daha ne kadar düşürülecek?" sorusunu yönelterek, şunları kaydetti:

 

"Fındık üreticisi isyan etmektedir. Her gün ziraat odalarımızın kapısını aşındırmaktadır. Üreticinin dayanacak gücü kalmamıştır. Acilen devlet, TMO aracılığıyla piyasaya müdahale etmeli, fiyatları yükseltmelidir. Bu piyasada tekelleşmenin olduğu, serbest piyasa düzeninin işlemediği açıktır. Ne yazıktır ki fındık denilince ilk akla gelen ülke olan Türkiye'de, üretici üç, beş ihracatçının hükmü altına alınmıştır."

 

"Üreticimiz, oyuna gelmemeli"