1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Fındık yevmiyeleri belli oldu!
Fındık yevmiyeleri belli oldu!

Fındık yevmiyeleri belli oldu!

İşte bu yılki yevmiyeler…

A+A-

 Ordu Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, Ordu’da fındık toplama ücretlerinin Ordu Vali Yardımcısı Mehmet Erhan Türker’in başkanlığında toplanan komisyonunda alınan kararlara göre belirlendiğini söyledi.

Başkan Uğur Cörüt, 16 yaşından küçük çocukların çalıştırılmayacağını en düşük yevmiyenin ise 44 lira olacağını söyledi.

Vali Yardımcısı Mehmet Erhan Türker başkanlığında alınan kararlar ise şöyle; “Fındık toplama işinde çalışan işçilere yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın yemek bahçe sahibi tarafından veriliyorsa 44, yemeği işçi getiriyorsa da 48 TL net günlük ücret ödenecek.

Ayrıca fındıkta çocuk işçiliğinin önlenmesi adına fındık hasadında 16 yaş ve altındaki çocuklar çalıştırılmayacak. 16 yaşından küçük çocukları çalıştıran bahçe sahibi ve çocukların velilerine 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’na göre her çocuk için 208 TL idari para cezası kesilecek.

Hasatta toplanan fındıkların taşınmasında çalışacak olan çuvalcı ve aşçıların ücretleri de belirlendi. 10 – 15 arası işçi için aşçılara 60 TL, çuvalcılara 65 TL, 15 ve üzeri işçi için aşçılara 65 TL, çuvalcılara 70 TL olarak belirlenirken, fındığın kilo işi toplandığı bahçelerde çuvalcı ücreti de 75 TL olarak belirlendi. Katırcılara da katırı ile birlikte günlük 130 TL ücret belirlendi.

Ayrıca fındık kilo hesabı toplanırsa fındık toplayanlar kilogram başına 45 kuruş alacak. Toplantıda patoz saat ücreti 120 TL, 15 işçiye kadar işçi başına (dayı başı) günlük 65, 15 işçiden fazlası içinse günlük 75 TL olarak belirlendi. Ayrıca her isteyen de dayı başı olamayacak. Dayı başı olacakların İŞKUR İl Müdürlüklerinden ‘Aracı Belgesi’ almış olmaları gerekecek. Aracı Belgesi olamayan kişiler işçi başı olamayacak”