1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Fındıkçı yevmiyesi belli oldu!
Fındıkçı yevmiyesi belli oldu!

Fındıkçı yevmiyesi belli oldu!

İşte ücretler...

A+A-
Giresun Valiliği tarafından oluşturulan komisyon tarafından 2011 ürünü fındık hasadı döneminde çalışacak fındık işçilerinin fındık toplama ve taşıma ücretlerini belirledi.
 
Vali Yardımcısı Cengiz Aksoy başkanlığında toplanan komisyon fındık toplama yevmiyesi yemek dahil 28 TL, yemek hariç 31 TL olarak belirledi. Komisyon fındıkların taşınmasında çalışacak olan çuvalcı tabir edilen kişilere ise yemek dahil 45, yemek hariç 48 TL günlük yevmiye verilmesini kararlaştırdı. Komisyon fındık hasadı döneminde çalışacak aşçılara ise 40 TL ödenmesini karara bağladı. Fındık hasadı döneminde katırı ile birlikte fındık taşıyan kişiye ise 110 TL gündelik ödenecek.


PATOZ ÜCRETİ 100 TL 


Fındık Komisyonu fındık hasadı döneminde toplanan fındıkları çeken patoz ücretlerini ise ton başına 100 TL, kilo başına 0.10 TL olarak belirledi. Komisyon ayrıca fındık hasadı döneminde 16 yaşından küçüklerin çalıştırılmaması, patozla fındık çekim işinin yol kenarlarından yapılmamasına, dışarıdan fındık toplamaya gelen işçilerin muhtarlıklar tarafından kayıt altına alınmasını da kararlaştırdı.