1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Fındıkta fiyat artacak mı?
Fındıkta fiyat artacak mı?

Fındıkta fiyat artacak mı?

İşte detaylar...

A+A-

Karadenizli fındık üreticisi, 10,75 lira seviyelerinde  seyreden fiyatların yeni haftayla artmasını ümit ediyor.

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu  Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, yaptığı açıklamada, fındık fiyatındaki düşüşün üreticiyi üzdüğünü söyledi.

 

Fındıkta istenilen rakamların henüz oluşmadığını belirten Soydan,  "Fındıkta beklediğimiz fiyatlar gerçekleşmiyor. Fındıkta bu sene oluşan  fiyatlardan dolayı üretici mağdur. Fiyatlar 15 lira seviyelerini bulduğu halde  tekrar borsada 10,50-10,75 liraya kadar düştü. Bu düşüşle ilgili de hiçbir fındık  sektör temsilcisinden bir açıklama göremiyoruz. Bir belirsizlik var. Bu,  üreticinin hak ettiği rakamlar değil." dedi.

 

Fındık rekoltesinin 420 bin ton civarlarında olduğunu belirten Soydan,  buna rağmen rakamların bu kadar düşük olmaması gerektiğini savunarak, "Hem fındık  yok hem de fındık ucuzluyor, fiyatlar aşağı düşüyor. Bunu mantık da almıyor.  Bundan dolayı da hem üretici hem halk hem de esnaf fiyattan dolayı mağdur.  Bölgede fındıktan dolayı bir ekonomik kayıp yaşıyor." diye konuştu.

 

Yeni haftaya üründeki fiyatın yükselme umudu taşıdıklarını aktaran  Soydan, şunları kaydetti:

 

"Karadeniz fındık üreticisi her hafta başında umutla fiyat  tabelalarına bakıyor. Üretici, rakamları yükselme umuduyla  takip ediyor.  İnşallah bu hafta fiyatlar yükselir, hem üretici hem kamuoyu, esnaf ve herkes bir  rahatlama görür. En azından bir moral olur. Gerçekten üreticinin morali de bozuk.  Fiyatların bir an önce en az 15 lira seviyelerine çıkmasını tüm üreticiler  bekliyor."

 

Arslan Soydan, düşen fiyatlardan dolayı çiftçinin, fındığını  satmadığını dile getirerek, "Çünkü maliyetin altında bir fiyat var. Üretici  elinde fındığını tutuyor ama üreticinin beklentisi olan rakamlar olduğu zaman  fındığını pazara indirir. Üretici çok da afaki rakamlar beklemiyor. Maliyetin  üstünde bir rakam oluşmasını istiyor. İnşallah bu hafta başı ve hafta içi  rakamlarda artış kamuoyuna yansır. Üretici bir moralle fındığını pazara indirmeye  başlar." ifadesini kulandı.