1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Fındıkta zirai don uyarısı
Fındıkta zirai don uyarısı

Fındıkta zirai don uyarısı

Ordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt...

A+A-

 Ordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, kar yağışlarının Doğu Karadeniz Bölgesi sahil ve orta kesimde fındığı olumlu etkilediğini belirterek, ancak yüksek ilçelerde don oluşumu meydana gelebileceği uyarısında bulundu.

 

Uğur Cörüt yaptığı açıklamada, Kasım ayında yapılan gübrelemenin ardından Aralık ayında beklenen kar ve yağmur yağışların Ocak ayında geldiğini, bu durumun kış kuraklığını ortadan kaldırdığını belirtti. Yağmur ve kar yağışının Doğu Karadeniz Bölgesi sahil ve orta kesiminde fındığı olumlu etkilediğini belirten Cörüt, “Fındık eksi 4 derece ve altında olumsuz etkilenir. Kar yağışı yüksek ilçelerde fındığı etkiledi. Bu durumda don oluşumu gözleniyor. Eğer bu devam ederse yüksek kesimlerde zirai don olayı meydana gelebilir” dedi.

 

DENGELİ GÜBRELEME UYARISI

 

Ordu Ziraat Odası Toprak Analiz Laboratuvarı Müdürü Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy da bahçelerde geçen yılın sonbaharda gerçekleştirilen gübreleme işleminin usulüne uygun yapılması halinde fındığın soğuğa karşı dayanaklılık göstereceğini belirtti.

 

Şensoy, “Eğer analiz neticesinde dengeli gübreleme yapılmışsa bitkinin karanfilin ve polenlerin soğuğa karşı dayanaklıkları ve dirençleri daha yüksek olur. Ama dönem itibariyle bitkilerin zaten üşümeleri gerekiyor, çünkü soluklanma ihtiyaçları vardır. Ama yüksek eksi derecelerde uzun zaman soğuğa maruz kalırlarsa karanfiller ve polenler zarar göreceklerdir” açıklamasında bulundu.